Auto detailing - czym jest i dlaczego warto się zdecydować?

Każdy użytkownik samochodu chce, żeby jego pojazd, niezależnie od rocznika, dobrze się prezentował. Nie zawsze jest to możliwe. Widoczne ślady eksploatacji, brak czasu lub środków na bieżące korekty i dokładne czyszczenie sprawiają, że po pewnym czasie samochód, mimo bardzo dobrego stanu technicznego, wygląda mało atrakcyjnie. Jest  na to sposób. Coraz bardziej powszechne usługi detailingu samochodowego, oferujące nowoczesne techniki i certyfikowane produkty do odnowy i odświeżenia samochodu, stają się rozwiązaniem wszystkich Twoich problemów. 

Czym jest auto detailing?

Auto detailing, jak sama nazwa wskazuje to dbałość o każdy detal auta. I nie chodzi tu o serwis czy naprawy, które oczywiście są niezbędne do bezpiecznej i wygodnej jazdy, ale o wygląd samochodu i jego czystość zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dlaczego to takie ważne? Efekt estetyczny to jedno, przyjemnie popatrzeć na piękne, zadbane auto, które mimo użytkowania wygląda jak nowe. Ale równie ważne jest zdrowie użytkowników pojazdu. Brudne tapicerki czy inne elementy wewnątrz samochodu, gromadzą mnóstwo kurzu i roztoczy, które u osób szczególnie wrażliwych mogą powodować reakcje alergiczne. Właściwie przeprowadzony detailing, specjalnie do tego przeznaczonymi środkami, wzmacnia trwałość zabezpieczonych elementów samochodu, podnosi komfort jazdy oraz bezpieczeństwo podróżujących. 

Jak przebiega detailing samochodu?

Auto detailing to proces czyszczenia i stylizacji samochodu, który składa się z kilku czynności. Detailerzy wykonują je fachowo i profesjonalnie, używając specjalnie do tego przeznaczonych środków. Detailing samochodu to znacznie więcej niż jego wyczyszczenie w myjni samochodowej z kurzu, brudu czy soli. Jak zatem wygląda auto detailing? Jeśli chodzi o wnętrze samochodu, to detailing obejmuje czynności dobierane do potrzeb i preferencji zlecającego. Auto detailing karoserii, to z kolei szereg następujących po sobie czynności, których kolejność wykonania ma ogromne znaczenie.   

Czyszczenie wnętrza kabiny pasażerskiej

Profesjonalne czyszczenie wnętrza samochodu to bardzo pracochłonna i precyzyjna praca. Może obejmować tylko poszczególne jego elementy, albo całościowo odświeżyć wnętrze samochodu i przywrócić mu wygląd, jakby dopiero wyjechał z salonu. Autodetailing ukierunkowany jest więc na:
 • czyszczenie deski rozdzielczej – to zabieg niezwykle ważny, ponieważ każdy element deski jest wielokrotnie dotykany, w związku z czym może gromadzić wiele bakterii i grzybów. Ponadto w szczelinach małych elementów, pokręteł czy przełączników osiada kurz. Auto detailing polega na bardzo dokładnym oczyszczeniu i odświeżeniu każdego z tych elementów. 
 • szczegółowe odkurzanie całego wnętrza samochodu – nie tylko widocznych zakamarków, ale też siedzeń, tapicerki, podsufitki, bagażnika i wszystkich dywaników. Niby nic wielkiego, ale pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń, dające efekt rześkości, znacząco podniesie wygodę podróżowania. 
 • czyszczenie silniejszych zabrudzeń i plam myjką parową – zapewnia skuteczne pozbycie się uciążliwych śladów intensywnego użytkowania pojazdu. Dokładne, ponadstandardowe czyszczenie i mycie parą podczas detailingu, pozwala na przywrócenie niemal idealnego stanu wnętrza samochodu.
 • oczyszczanie szyb i lusterek – nie tylko podnosi komfort jazdy, ale przede wszystkim znacząco wpływa na podniesienie bezpieczeństwa podróżujących. Brudne szyby, z tendencja do zaparowania, lub lusterka ograniczające widoczność, znacząco utrudniają jazdę i mogą zwiększyć ryzyko kolizji drogowej. 
 • specjalne traktowanie skórzanych poszyć – osoby, profesjonalnie zajmujące się detailingiem, stosują specjalne środki i techniki czyszczenia skórzanych foteli tak, aby nie tylko pozbyć się jakichkolwiek zabrudzeń, ale również wzmocnić skórę i zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem.

Lifting i zabezpieczenie karoserii

Wydawać by się mogło, że porządne umycie samochodu dobrym szamponem w myjni samochodowej, pozwoli uzyskać efekt lśniącej, niemal jak nowej karoserii. Ale co z różnego rodzaju odpryskami, rysami czy innymi śladami zwyczajnego użytkowania samochodu? Jeśli naprawdę chcemy, żeby nasze auto wyglądało jak nowe, warto je powierzyć fachowcom, świadczącym usługi autodetailingu. Proces odnowienia lakieru składa się z kilku etapów:
 • pierwszym krokiem czyszczenia nadwozia, ale też felg będzie usunięcie z powierzchni blachy czarnych czy rdzawych kropek oraz wszelkich zanieczyszczeń metalicznych. Różnego rodzaju osady powstałe z asfaltu, żywicy czy z pyłu z klocków hamulcowych są niemożliwe do usunięcia podczas standardowego mycia. Dekontaminacja i deironizacja lakieru są skutecznie przeprowadzane podczas detailingu samochodu.
 • pozbycie się wszelkich nieczystości z nadwozia to kolejny etap autodetailingu. Oczyszczanie odbywa się z użyciem glinki, drobinek znacznie twardszych od diamentu. Tylko precyzyjne i odpowiednie przeprowadzenie glinkowania pozwoli skutecznie usunąć z karoserii wszystkie zabrudzenia. Nieumiejętne użycie tego środka może doprowadzić do uszkodzenia lakieru.
 • następna czynność detailingu samochodu to polerowanie, które niweluje wszelkie niedoskonałości lakieru i przywraca mu naturalny połysk. Specjalne narzędzia i pasta ścierna pozwalają usunąć zarysowania i zadrapania lakieru oraz doskonale wyrównują jego powierzchnię. Wykluczone jest samodzielne, amatorskie polerowanie. Jedynie fachowość, precyzja i doświadczenie detailera dają gwarancję sukcesu. 
 • ostatnim i koniecznym etapem detailingu karoserii jest zabezpieczenie lakieru. W zależności od preferencji klienta i kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na autodetailing można zastosować wosk, powłokę ceramiczną, albo folię ochronną.

Kiedy zaleca się skorzystanie z usługi autodetailingu?

Istnieje kilka motywów, dla których posiadacze samochodów decydują się na autodetailing. Nie jest to usługa tania, ale warta swojej ceny. Dlaczego? Kiedy swój samochód powierzamy profesjonalistom? Oto niektóre powody:
 • zabezpieczenie przed uszkodzeniem samochodu zakupionego w salonie,
 • odnowienie wyglądu samochodu wewnątrz i na zewnątrz,
 • zabezpieczenie poszczególnych elementów przed nadmierną eksploatacją,
 • sprzedaż zadbanego, odnowionego samochodu za cenę wyższą niż rynkowa.

Jakie korzyści niesie auto detailing?

Poddanie samochodu detailingowi będzie dla Ciebie korzystne, zarówno jeśli myślisz o sprzedaży samochodu, jak również w sytuacji, kiedy zamierzasz go użytkować jeszcze przez klika lat. W procesie kupna-sprzedaży samochodu, pierwsze wrażenie nierzadko decyduje o powodzeniu finalizacji transakcji. Zadbane samochody cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących. Z kolei autodetailing z myślą o dłuższym użytkowaniu samochodu, nie dość ,że działa jak lifting, niwelując ślady eksploatacji, to jeszcze zabezpiecza samochód przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG