Cabrio - opis i charakterystyka rodzaju nadwozia

Kabriolet – kto nie marzył, żeby choć raz przejechać się takim samochodem? Auta z nadwoziem typu cabrio należą do szczególnej grupy pojazdów, mającej wąskie grono zwolenników. W Polsce traktowane są raczej jako dodatkowy samochód, idealny do wyprawy za miasto. Cabrio stwarza niepowtarzalne warunki podróżowania, ale jest też samochodem bardzo wymagającym pod względem utrzymania nienagannego stanu technicznego i pielęgnacji. 

 

Jakim samochodem jest kabriolet?

 

Kabriolety wyróżniają się długim przodem i krótkim tyłem, a ich konstrukcja bazuje na autach sportowych. Cechą charakterystyczną kabrioletów, zbieżną z samochodami coupe, jest opływowy kształt oraz nisko poprowadzona linia dachu, która opada ku tyłowi. Kabriolety to samochody z jedną parą drzwi, występujące w wersji dla dwóch lub czterech osób. Układ siedzeń, podobny jak w coupe 2+2, zapewnia komfortową jazdę podróżującym  w pierwszym rzędzie siedzeń. Szyby w drzwiach kabrioletu również pozbawione są ramek. 

 

Indywidualną cechą kabrioletów, która odróżnia je od wszystkich innych rodzajów nadwozia jest brak stałego dachu. Składany dach może być wykonany z miękkiego materiału (soft-top) lub ze stali i szkła (hard-top). Kabriolet z racji swojej konstrukcji, nie zapewnia komfortowego wygłuszenia kabiny. Niezmiennie od lat, kabriolet kojarzony jest z elegancją i luksusem. 

 

Dla kogo przeznaczone są kabriolety?

 

Kabriolety nie należą do samochodów funkcjonalnych. Niewiele miejsca w kabinie pasażerskiej oraz mały bagażnik sprawiają, że samochody z tym typem nadwozia trafiają do wąskiej grupy nabywców. Większą część i tak już niewielkiego bagażnika zajmują elementy ruchome składanego dachu. 

Kabriolety są raczej wyrazem pewnej popkultury, niż samochodem do codziennych podróży. Doskonale nadają się na samotne, długie wyjazdy lub wypady za miasto, gdzie podróżujący chce poczuć wiatr we włosach. 

 

Kabriolet może być wyposażony w różne rodzaje napędu, przedni, tylny lub na cztery koła. W naszej ofercie znajdą Państwo kabriolet z napędem na tylną oś i automatyczną skrzynią biegów – Porsche Boxster GTS

 

Trudności w użytkowaniu kabrioletu

 

Przyjęło się, że kabriolet to samochód wyłącznie na piękną, słoneczną pogodę. Nie do końca tak jest, chociaż składany dach stanowi wiele ograniczeń. W porze zimowej lepiej sprawdza się kabriolet z twardym dachem, ponieważ izolacja poszycia materiałowego jest niewielka. Problemem mogą być również opady mokrego, ciężkiego śniegu. Zimą kabriolet powinien być garażowany, ponieważ jest szczególnie narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Jeśli nie ma takiej możliwości, to musi być przynajmniej przykryty specjalnym wodoodpornym pokrowcem, który będzie przepuszczał parę. Zanim jednak zostanie przykryty, konieczne jest dokładne osuszenie dachu samochodu. 

 

Przy kupnie używanego kabrioletu, nabywca musi zwrócić szczególną uwagę na stan dachu oraz działanie mechanizmu składania i rozkładania. Narażony na wilgoć składany dach, szybciej ulega awariom. Poza tym, miękki dach kabrioletów, zarówno uszczelki, jak i tapicerka, na skutek działania słońca i deszczu, często bywa uszkodzony lub zniszczony. Podobnie jest z wnętrzem samochodu, które szybciej ulega zniszczeniu na skutek użytkowania przy otwartym dachu.

 

Mimo stosowanych wzmocnień nadwozia cabrio, karoserie aut z otwieranym dachem są bardziej wiotkie od nadwozi zamkniętych. Oznacza to, że w razie kolizji, uszkodzenia ich są zwykle poważniejsze i trudniejsze do usunięcia. Warto zatem przed zakupem sprawdzić sztywność karoserii, domykanie drzwi i szczelność uszczelek

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Zasadniczą różnicą pomiędzy kabrioletem, a samochodami z innym typem nadwozia jest składany dach. Dodatkowo, poszczególne modele różnią się między sobą. Istnieją zatem pewne czynniki, które każdy użytkownik cabrio powinien znać:

  • czy proces automatycznego składania i rozkładania dachu wymaga uruchomienia silnika,
  • czy w bagażniku znajduje się wydzielona strefa dla złożonego dachu,
  • przy jakiej prędkości maksymalnej można w czasie jazdy rozłożyć/złożyć dach,
  • czy dany model posiada opcję ręcznego składania dachu w przypadku awarii mechanizmów sterowania,
  • jeśli samochodu nie da się uruchomić, to czy można zastosować procedurę awaryjnego zamykania dachu, 
  • kabriolety są bardziej narażone na włamanie niż auta z zamkniętym nadwoziem,
  • silne podmuchy wiatru i natężenie hałasu, niwelują podniesione szyby boczne,
  • komfort jazdy podnoszą ogrzewane fotele i specjalne układy ogrzewania,
  • nie można używać spryskiwaczy przy otwartym dachu,
  • czerpiąc radość ze słońca i wiatru w podróży cabrio, należy chronić skórę kremem z wysokim filtrem UV oraz odpowiednio się nawadniać,
  • przewożąc kabrioletem zwierzęta należy szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo.

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG
Zanim wyjdziesz.. :(

Nie znalazłeś tego, czego szukałeś? Zostaw nam swój e-mail, a pomożemy Ci znaleźć idealne auto.