Samochody hybrydowe cieszą się na rynku motoryzacyjnym coraz większym zainteresowaniem. Decydując się na zakup auta, należy jednak wziąć pod uwagę wady i zalety każdego rodzaju hybrydy. Spalanie, koszty eksploatacji czy dobre osiągi uwarunkowane są od tego, jakie trasy będzie przemierzał posiadacz samochodu, czy będzie to jazda po mieście, czy na dłuższe dystanse. Każdy kierowca musi więc indywidualnie i obiektywnie rozważyć swoje predyspozycje, nie zapominając o potrzebach oraz warunkach życia i pracy.
Samochód hybrydowy, czyli jaki?
Samochody hybrydowe sklasyfikowane są jako pojazdy wykorzystujące napęd spalinowy i napęd elektryczny. Warto wiedzieć, że i w tej klasyfikacji hybrydy różnią się od siebie w zależności od dominującego źródła energii. Wyróżniamy auta hybrydowe, które czerpią energię wyłącznie z napędu spalinowego, tylko z akumulatora, albo z obydwu tych źródeł. Czym się różnią?
Pełna hybryda silnika spalinowego i elektrycznego
W klasycznym samochodzie hybrydowym, którego głównym źródłam zasilania jest silnik spalinowy, akumulator nie wymaga ładowania z zewnętrznego źródła. Do silnika elektrycznego trafia energia, na zasadzie rekuperacji, a więc wytwarzana w trakcie hamowania. Nie ma tu możliwości jazdy wyłącznie w trybie elektrycznym, mechanizm elektryczny wspomaga jednostkę spalinową podczas ruszania i przyśpieszania oraz przy większych prędkościach podróżowania. Samochód w pełni hybrydowy jest lżejszy, a jazda nim bardziej płynna i “miękka”. Poza tym jest tańszy od auta półelektrycznego.
Samochód półelektryczny
Samochód hybrydowy typu plug-in wyposażony jest w silnik spalinowy i silnik elektryczny, przy czym silnik elektryczny można ładować przy użyciu prądu z sieci. Dlatego też wyposażony jest w duże akumulatory, które dość ograniczają przestrzeń bagażnikową i przekładają się na większą wagę samochodu. Mimo znacznego ciężaru, samochody półelektryczne mają mocniejsze silniki i lepsze przyspieszenie. Przy niskich prędkościach silnik elektryczny zastępuje tu silnik spalinowy i można na nim przejechać od 30 do 60 kilometrów. Tego typu hybryda umożliwia jazdę z użyciem wyłącznie napędu na prąd, a samo ładowanie baterii trwa od 2-3 godzin.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu?
Auto hybrydowe, w zależności od rodzaju dominującego źródła energii różnią się od siebie, dlatego to, co przez jednych postrzegane jest jako słaba strona, dla innych użytkowników może być zaletą danego rozwiązania i odwrotnie mocna strona – wadą. Tylko dokładne określenie własnych potrzeb, pozwoli kierowcy zmaksymalizować użyteczność wybranego modelu hybrydy. W celu ułatwienia Państwu podjęcia trafnej decyzji, przedstawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne samochodów hybrydowych.
- Cena samochodu – jest wyższa od ceny tego samego modelu, wyposażonego tylko w silnik spalinowy. Jeśli wziąć pod uwagę hybrydę z możliwością ładowania z gniazdka, to cena jest wyższa nawet o kilkanaście procent. Wybór samochodu hybrydowego będzie więc decyzją na lata.
- Koszty eksploatacji – dużym plusem jest to, że pełna hybryda działa na zasadzie rekuperacji, a więc odzyskując energię z kół, silnik doładowuje akumulatory. Nie potrzeba więc korzystać z zewnętrznych źródeł ładowania. Natomiast w przypadku modeli, w których energia pobierana jest z gniazdka elektrycznego, oszczędność to po pierwsze: ładowanie z własnej instalacji fotowoltaicznej, a po drugie: mniejsze zużycie paliwa, dzięki możliwości jazdy na pewnych dystansach wyłącznie z użyciem napędu na prąd.
- Zużycie paliwa – hybryda pozwala osiągnąć największe oszczędności podczas jazdy w mieście, ponieważ podczas hamowania, dojeżdżania, ruszania czy parkowania nie używa się silnika spalinowego. Świetnie sprawdza się podczas pokonywania krótkich dystansów, jak codzienna podróż do pracy. Należy pamiętać, że poza miastem, na autostradach czy drogach szybkiego ruchu, spalanie w samochodach hybrydowych jest już znaczne.
- Awaryjność – samochody hybrydowe cieszą się mniejszą awaryjnością od aut tradycyjnych z silnikiem spalinowym. Wolniej zużywają się klocki i tarcze hamulcowe, a jednoczesna praca dwóch silników wpływa na zmniejszoną eksploatację sprzęgła, wtryskiwaczy, rozrusznika czy alternatora.
- Części zamienne – dostępność podzespołów jest ograniczona, a ich cena dosyć wysoka. W razie awarii, choć zdarzają się nieczęsto, należy się liczyć ze sporymi wydatkami.
- Osiągi – samochody hybrydowe cechuje wysoka dynamika jazdy oraz brak wyczuwalnych szarpnięć sprzęgła. W trasie szybko przyspieszają i osiągają dużą prędkość maksymalną.
- Wyposażenie – znacznie bogatsze niż w samochodach z napędem spalinowym. Hybrydy wyposażone w nowoczesne systemy, zapewniają bezpieczeństwo i podnoszą komfort jazdy. Samochody hybrydowe zwykle posiadają automatyczną skrzynię biegów.
- Komfort jazdy – dzięki elektrycznemu napędowi, wykorzystywanemu zwłaszcza podczas ruszania czy hamowania są ciche, jazda jest płynna i bardzo wygodna.
- Ciężar auta – duże akumulatory zwiększają ciężar samochodu hybrydowego, co zmniejsza nieco ich stabilność na zakrętach.
- Akumulatory – usytuowane w miejscu przestrzeni bagażowej znacznie ją zmniejszają.
- Zbiornik na paliwo i akumulatory – duże rozmiary baterii sprawiają, że zbiornik na paliwo musi być mniejszy, co z kolei generuje potrzebę częstszego tankowania. W pełnej hybrydzie, gdzie baterie nie są zasilane ze źródła zewnętrznego, akumulatory mają znacznie mniejsze rozmiary.
- Czas trwania gwarancji – gwarancja na samochody hybrydowe jest znacznie dłuższa niż na auta z napędem spalinowym i sięga nawet do pięciu lat.
Reasumując, samochody hybrydowe są ekonomiczne, komfortowe i bezpieczne. Różne ich wersje i modele zapewniają Klientowi możliwość wyboru optymalnego rozwiązania.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej, zachęcamy do kontaktu telefonicznego, e-mail lub śledzenia naszej oferty na podstronie https://autosearch.pl/samochody/, wybierając filtr hybryda.