Jakie są klasy samochodów osobowych?

Klasa samochodu to nic innego jak określenie jego gatunku. Przyjęty, umowny podział samochodów osobowych na klasy, pozwoli potencjalnemu kupującemu sprawnie i bez zbędnej straty czasu sięgać do tego segmentu motoryzacji, w którym znajdzie dla siebie wymarzony i maksymalnie użyteczny samochód. Warto więc orientować się, o czym informuje dana klasa i jakie modele samochodów definiuje.  

 

Czym jest klasa samochodu?

 

Podział samochodów na poszczególne klasy ma pomóc uczestnikom rynku motoryzacyjnego łatwo zidentyfikować auto pod względem jego głównych cech: wymiarów zewnętrznych, typu nadwozia, rozstawu osi, ilości drzwi, a nawet ceny. O ile w Ameryce kryterium podziału stanowi cena, to w Europie klasyfikacja opiera się na określeniu wielkości samochodu. Zdarza się, że niektóre samochody mogą zostać sklasyfikowane do dwóch segmentów. Dzieje się tak w przypadku, gdy samochody od danego producenta skonstruowane są na tym samym podwoziu, ale z innym nadwoziem. Nie mniej, są to klasy zbliżone do siebie i nie wpływają na zaburzenie rozeznania w poszczególnych segmentach.

 

Rodzaje klas samochodów

 

Klasy samochodów, inaczej nazywane segmentami, określane są literami alfabetu, przy czym każda kolejna litera oznacza wyższą klasę. Unia Europejska wprowadziła podział na 10 segmentów, od A do K. Jakie są więc klasy samochodów i co oznaczają?

 

Klasa A

 

Samochód klasy A – to samochód o niewielkich rozmiarach, małym silniku, bardzo zwrotny i ekonomiczny. Ze względu na niskie koszty eksploatacji i niewielkie spalanie, takie pojazdy najlepiej sprawdzają się do codziennej jazdy po mieście. Nie nadają się natomiast na drogi szybkiego ruchu i autostrady. Znaczne zwiększenie obrotów silnika sprawia, że spalanie bardzo wzrasta, co z kolei generuje wysokie koszty. Samochody mini, nie przekraczające z reguły 3,5 metra długości, zaliczane do segmentu A są najtańsze, ale też najgorzej wyposażone. 

 

Klasa B

 

Samochód klasy B – należy do samochodów małych, ale jego długość mieści się już między 3,7 – 4 metry. Doskonale sprawdza się na drogach miejskich, ale też większa moc silnika (1,0 – 2,0 litra) przy niewielkiej masie samochodu sprawia, że nadaje się również na dalsze trasy. Większy rozmiar zapewnia wygodną jazdę dla 5 osób oraz umożliwia przewożenie bagaży. Jest także lepiej wyposażony, niż samochód klasy A.

 

Klasa C

 

Samochód klasy C – zaliczany do niższej klasy średniej, traktowany jest jako rodzaj kompaktu pomiędzy autami miejskimi a rodzinnymi. Samochód klasy C jest szerszy i dłuższy od pojazdu klasy B. Zwykle jego długość wynosi 4 metry, co pozwala komfortowo podróżować 5 dorosłym osobom, a przy tym nadal jest wygodny w parkowaniu na mieście. Jego wyposażenie, spalanie i komfort jazdy jest standardowy, ale już z zalążkami wygody i luksusu. Wśród pojazdów zaliczanych do klasy C znajdują się samochody rodzinne, sportowe, a nawet w wersji premium. 

 

Klasa D

 

Samochód klasy D – to rodzinny, bogato wyposażony samochód, zwykle z silnikiem 1,6 benzyna, czy 2,0 diesel. Zapewnia wysoki standard podróżowania, na długich a nawet międzynarodowych trasach. Bogato wyposażony, wygodniejszy i bezpieczny, zaliczany jest do samochodów luksusowych. Długość samochodów klasy D, która wynosi 4,5 metra sprawia, że doskonale sprawdza się zarówno na długich dystansach, jak również w mieście. Problem może stanowić jedynie parkowanie. Natomiast moc silnika powoduje, że koszty eksploatacji są tu większe niż w przypadku samochodów, zaliczanych do niższych klas.

 

Klasa E

 

Samochód klasy E – zaliczany jest do wyższej klasy średniej, o czym świadczą zastosowane w nim innowacyjne rozwiązania technologiczne. Luksusowe, bogato i nowocześnie wyposażone oraz wysoce bezpieczne samochody klasy E, generalnie pełnią rolę reprezentacyjną. Głównymi użytkownikami tego typu aut są menedżerowie i dyrektorzy firm. Duża pojemność silnika (powyżej 2 litrów), rozmiar i dobrej jakości zawieszenie sprawiają, że cena nowego samochodu przekracza 200 tys. złotych. Również koszty eksploatacji nie należą do najtańszych.  

Rodzaj nadwozia: sedan

 

Klasa F

 

Samochód klasy F – to limuzyna, produkowana w limitowanych seriach albo na zamówienie. Segment F przeznaczony jest do wożenia władz wyższego szczebla i ludzi show-biznesu. Ultraluksusowe samochody klasy F cechuje doskonała moc silnika oraz najwyższej jakości zawieszenie i systemy bezpieczeństwa. Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają wyposażyć ten samochód w każdy element, jaki właściciel sobie zamarzy. Samochody klasy F są tak skonstruowane, że maksymalna wygoda podróżowania, zapewniająca wręcz relaks, odczuwalna jest na tylnych siedzeniach. Klasa F to bezpieczeństwo, luksus i prestiż.

 

Klasa G

 

Samochód klasy G – cechuje sportowy charakter. Segment G grupuje różnego rodzaju samochody produkowane zarówno seryjnie, jak i limitowane. Silnik V8 i większy, opływowy kształt auta oraz niskie zawieszenie sprawiają, że są to samochody szybkie, ale też drogie w eksploatacji. Ich ceny sięgają nawet kilku milionów złotych. Klasa G często zamiennie jest nazywana klasą S.

 

Klasa H

 

Samochód klasy H – to kabriolet, a więc o zaklasyfikowaniu danego samochodu do tego segmentu nie decyduje jego wielkość, ale rodzaj nadwozia – bez stałego dachu. Klasa H może więc określać zmodyfikowane wersje samochodów klasy A, B, C, G oraz I. Coraz częściej samochody klasy H pojawiają się w Europie, a możliwość nałożenia sztywnego lub miękkiego dachu nie wyklucza jazdy o każdej porze roku.

 

Klasa I

 

Samochód klasy I – to samochód o mocnym silniku i zawieszeniu. W klasie I można wyodrębnić samochody terenowe do jazdy w trudnych warunkach, dla fascynatów off-roadów, ale też wykorzystywanych przez służby leśne, straż pożarną czy wojsko oraz funkcjonalne i komfortowe SUV-y, przeznaczone na utwardzone drogi, często bez napędu na cztery koła. Jeszcze bardziej wnikliwa analiza pozwala podzielić w tym segmencie SUV-y na bardziej i mniej luksusowe, co oznacza, że nie są to samochody wyłącznie dla bardzo zamożnych rodzin.

 

Klasa K

 

Samochód klasy K – to van, przeznaczony dla dużej rodziny, grupowych wyjazdów na długie dystanse, albo też dzięki gabarytom, do transportu różnego rodzaju sprzętów czy większych bagaży. Vany i minivany mieszczą co najmniej 5 pasażerów, a ich wyposażenie różni się w zależności od modelu. Samochody klasy K porównywane są do pojazdów klasy C i D.

 

Jak sprawdzić klasę samochodu?

 

Podział samochodów na klasy jest nieostry, ale mimo to znacznie ułatwia zainteresowanemu wybór pojazdu, który najbardziej będzie spełniał jego oczekiwania. O ile nie ma problemu w rozpoznaniu na pierwszy rzut oka samochodów wyższych klas (G, H, I, K), czyli sportowych, kabrioletów, terenowych i vanów oraz luksusowych limuzyn (F) i samochodów wysokiej klasy E, to kluczem do zdefiniowania pozostałych, jest ich wielkość i rodzaj nadwozia. Samochody osobowe klasy A i B, które nie przekraczają 4 metrów to zwykle hatchbacki, nieco większe pojazdy klasy C i D to zaś hatchbacki, sedany i kombi.

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG