Nowe paliwo E10 na stacjach paliw od stycznia 2024

Na początku tego roku, niektórych kierowców zdziwiła umieszczona na dystrybutorach naklejka z symbolem E10, która oznacza nowe, ekologiczne paliwo ze zwiększoną zawartością biokomponentów. Mimo, że w wielu krajach na świecie paliwo to jest używane od wielu lat, to w Polsce zostało wprowadzone od 1 stycznia 2024 roku, w związku ze zwiększeniem udziału zrównoważonych biopaliw w transporcie samochodowym. Sprawdź, co warto wiedzieć o nowym paliwie E10.

 

Czym jest paliwo E10?

 

Nowa benzyna silnikowa E10 to paliwo, które w styczniu zastąpiło znaną kierowcom Pb95.  W odróżnieniu do tradycyjnej E5, nową benzynę cechuje większe zastosowanie bioetanolu. Zmiana składu benzyny nie wpływa jednak zbytnio na zwiększenie zużycia paliwa, maksymalny wzrost zużycia oszacowano na poziomie 2%. Co ciekawe, zrównoważone biopaliwa zwiększają efektywność pracy silników.

 

Paliwo E10 na stacjach benzynowych oznaczone jest dużą literą E i cyfrą 10 w czarnym kółku na białym tle. Taka naklejka powinna się znajdować również przy korku wlewu paliwa, w instrukcji pojazdu lub w innych dokumentach pojazdu.

 

Co odróżnia benzynę E10 od benzyny E5, wykorzystywanej do tej pory?

 

Benzyna silnikowa E10 ma inne właściwości nich dotychczas stosowana E5. Wynika to z wykorzystania w produkcji tego paliwa większej ilości surowców odnawialnych. 95-oktanowa benzyna zawierała do 5% biokomponentów, natomiast nowe paliwo od stycznia 2024 w swoim składzie ma ich 10%. Dodany do benzyny etanol, to alkohol wytwarzany ze składników pochodzenia roślinnego, a więc zbóż, buraków cukrowych lub kukurydzy. Oznaczenie E10 jest więc symbolem nowej mieszanki benzyny z etanolem – “E” oraz jego procentowej zawartości w mieszance – “10”

 

Różnicę pomiędzy benzyną E10 i E5 stanowi więc skład chemiczny oraz to, że nie wszystkie samochody są przystosowane do paliwa z większą zawartością bioetanolu.

 

Dlaczego podjęto decyzję o zmianie E5 na E10?

 

Wprowadzenie do obrotu nowego paliwa E10 wynika z Unijnych postanowień, które zakładają zwiększenie udziału zrównoważonych biopaliw w transporcie samochodowym. Do tych przepisów przychyla się Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które w uzasadnieniu podaje poprawę jakości powietrza, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz niższą emisję dwutlenku węgla w trakcie spalania.

 

Jakie samochody mogą jeździć na benzynie E10?

 

W zasadzie, większość modeli samochodów wyprodukowanych po 2002 roku jest przystosowana do nowego paliwa E10. Kompatybilność samochodu z benzyną E10 można sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki aut, przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska e10.klimat.gov.pl. Powstała ona w wyniku konsultacji z Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Samochodów. 

 

Jeśli więc dany model samochodu jest przystosowany do tankowania benzyny E10, a więc ze zwiększoną zawartością bioetanolu, to nie ma obaw o negatywny wpływ na pracę silnika. Dodatkowo, benzynę E10 można mieszać w dowolnych proporcjach z Pb98. Benzyna Pb98 na stacjach benzynowych pozostaje bez zmian. Modyfikacja składu chemicznego paliwa, dotyczy jedynie benzyny E5, czyli znanej dotąd Pb95.

 

Co w przypadku gdy samochód znajduje się na liście wyłączeń z używania ekologicznego paliwa E10? I tutaj znajdujemy rozwiązanie, istnieje bowiem możliwość przeróbek silnika i przystosowanie go do benzyny E10. W żadnym wypadku nie wolno natomiast eksperymentować z tankowaniem E10, podczas gdy nie mamy pewności, że samochód będzie tolerował nowy skład paliwa. Może to doprowadzić m.in. do uszkodzenia układu paliwowego.

 

Ile kosztuje benzyna E10?

 

Trudno jednoznacznie określić cenę nowego paliwa E10 od stycznia 2024, ponieważ kwoty różnią się na poszczególnych stacjach paliw. Dodatkowo, niestabilna polityka paliwowa w kraju, prowadzi do częstych zmian ceny paliwa. Nie mniej, benzyna E10 docelowo ma być tańsza nawet o 30 groszy za litr od dotychczasowej Pb95 (E5). Jest to strategia długookresowa, na efekty której trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. 

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG