Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce nie należy do zbyt wymagających. W zasadzie to prawidłowo zamontowana tablica rejestracyjna, trójkąt ostrzegawczy i zalegalizowana gaśnica spełniają wszystkie wymogi. Jednak poza granicami kraju obowiązki posiadacza samochodu są nieco inne. Warto je poznać, aby uniknąć niepotrzebnych sytuacji stresowych.
Przepisy ruchu drogowego w różnych krajach różnią się od siebie. Dla samochodów zarejestrowanych w Polsce obowiązkowym wyposażeniem jest trójkąt ostrzegawczy, który jest ustawiany na drodze w razie awarii lub wypadku, gaśnica oraz tablice rejestracyjne.
Gaśnica, najlepiej jeżeli posiada ważną homologację, jednak brak aktualizacji nie powoduje konsekwencji w postaci mandatu. Ważne, aby była sprawna i zachowana we właściwym stanie technicznym. Wozi się ją w łatwo dostępnym miejscu, żeby w razie nagłego zdarzenia zawsze była w zasięgu ręki. Minimum do spełnienia to gaśnice jednokilogramowe, służące do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych – ABC lub umożliwiające gaszenie płynów i gazów – BC. Okresowe przeglądy i legalizacja gaśnicy zwiększa bezpieczeństwo użytkowników pojazdu w sytuacjach kryzysowych.
Tablice rejestracyjne muszą być umieszczone w przeznaczonym dla nich miejscu, niezasłonięte, czytelne i oświetlone. Nie można ich umieszczać za szybą samochodu, ani własnoręcznie zdobić.
W zależności od kraju, przepisy w zakresie obowiązkowego wyposażenia samochodu mogą różnić się od siebie. W jego skład wchodzą następujące elementy w różnych konfiguracjach: tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kamizelka odblaskowa, właściwie wyposażona apteczka, zestaw pierwszej pomocy, zapasowe żarówki, pasy bezpieczeństwa, koło zapasowe i zestaw do jego wymiany, dwa trójkąty alarmowe, kliny zabezpieczające koła.
Kierowcy, przekraczający granicę kilku państw stają przed dylematem, jak wyposażyć swój samochód. Przepisy Konwencji Wiedeńskiej, którą podpisało wiele państw europejskich oraz część państw w Ameryce Południowej, Azji i Afryce stanowią, że samochód musi być wyposażony w elementy, które są obowiązkowe w kraju zarejestrowania pojazdu.
W teorii wiele to ułatwia, jednak w rzeczywistości, w razie kontroli drogowej na terenie innego kraju, kierowca musi tłumaczyć się z braku posiadania obowiązkowego wyposażenia samochodu. Służby innych państw często niezwykle restrykcyjnie egzekwują przestrzeganie prawa lokalnego, nie zważając na zapisy Konwencji. Oczywiście kierowca w takiej sytuacji może nie przyjąć mandatu. Aby uniknąć stresu, warto zaopatrzyć się w apteczkę pierwszej pomocy oraz kamizelkę odblaskową. To akcesoria, które jako obowiązkowe pojawiają się w największej ilości państw.
Zmieniające się przepisy często budzą wątpliwości czy i jakie dokumenty kierowca powinien mieć w samochodzie. Nie ma potrzeby zabierania w podróż prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej OC. Wszystkie informacje są dostępne w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dodatkowo aplikacja mObywatel i usługa mPrawo Jazdy umożliwia elektroniczny dostęp do odpowiednika fizycznego dokumentu. Konieczne jest jednak posiadanie profilu zaufanego.
Nieco inaczej ma się sprawa, jeśli podróżujemy poza granice Polski. Tamtejsze służby nie mają możliwości zweryfikowania ważności dokumentów w CEPiK, dlatego należy mieć ze sobą tradycyjne prawo jazdy, dowód rejestracyjny i papierowe potwierdzenie ubezpieczenia OC, które jest respektowane w większości krajów Unii Europejskiej.
Oczywiście, pierwsze i najważniejsze obowiązkowe wyposażenie samochodu to takie, które musi zapewnić producent. Samochód ma być sprawny, posiadać homologację oraz spełnić szereg norm bezpieczeństwa. Utrzymany w należytym stanie technicznym, nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Musi spełniać określone w Prawie o ruchu drogowym normy w zakresie poziomu hałasu, wydzielania szkodliwych substancji, zakłóceń radioelektrycznych oraz tarcia powodującego niszczenie drogi.
Każdy pojazd zbudowany i wyposażony jest tak, aby zapewnić kierowcy dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Rolą użytkownika samochodu jest utrzymanie nienagannego stanu technicznego samochodu, bieżące usuwanie usterek i awarii oraz poddawanie go okresowym przeglądom w Stacji Kontroli Pojazdów.
Nie znalazłeś tego, czego szukałeś? Zostaw nam swój e-mail, a pomożemy Ci znaleźć idealne auto.