Nadwozie samochodu zwykle kojarzone jest z jego kształtem, ale to właśnie rodzaj nadwozia informuje nas o klasie pojazdu, jego możliwościach i funkcjonalności. Typ nadwozia pozwala nam od razu bezbłędnie rozróżnić modele samochodu. Taka wiedza, w zestawieniu z osobistymi potrzebami, z pewnością ułatwi Klientowi zakup wymarzonego samochodu.
W naszym salonie Auto Search w Warszawie posiadamy szeroki wybór marek i modeli samochodów z każdym typem nadwozia. Dokonanie optymalnego zakupu samochodu, często przysparza nie lada trudności. Jaki rodzaj nadwozia Cię interesuje?
Aby Twój wybór był najlepszy z możliwych, a funkcjonalność samochodu cieszyła przez cały okres użytkowania, przedstawimy pokrótce właściwości każdego rodzaju nadwozia.
Sedany sklasyfikowane są jako samochody klasy premium. Nie bez powodu. Trzy bryły nadwozia, a więc przestrzeń silnikowa, kabina pasażerska i bagażnik sprawiają, że jest dłuższy od hatchbacka, rozłożysty, a przy tym zachowuje opływowy kształt. Długość samochodów z tym typem nadwozia sięga od 480 do 490 cm. Sedan to elegancki samochód, który zapewnia komfortową przestrzeń, również tą nad głowami pasażerów, siedzących na tylnych siedzeniach. Nie ogranicza to w żaden sposób pojemnego bagażnika sedana, którego cechą charakterystyczną jest to, że otwiera się osobno. Doskonale wyposażony sedan sprawdza się zarówno w mieście, jak i na dłuższej trasie.
Hatchbacki to niewielkie i zwrotne samochody, przeznaczone głównie do jazdy miejskiej. Tego rodzaju kompakty posiadają 3 lub 5 drzwi. Mimo, że hatchbacka charakteryzuje dwubryłowe nadwozie, czyli przestrzeń silnikowa i kabina pasażerska, to wygodne przewożenie bagaży jest możliwe, dzięki opcji złożenia drugiego rzędu siedzeń. Dodatkowo ułatwia to klapa bagażnika, która otwierana jest w całości. Samochody z tym rodzajem nadwozia są bogato wyposażone w systemy bezpieczeństwa. Hatchback to samochód idealny do codziennej jazdy po mieście, wygodny w prowadzeniu i łatwy w parkowaniu.
Kombi to dłuższa wersja sedana lub hatchbacka. Większe rozmiary tego rodzaju nadwozia zapewniają dużą przestrzeń nad głowami pasażerów w drugim rzędzie. Komfort i wygodę rodzinnych podróży w dłuższe trasy gwarantuje pojemny bagażnik. Dłuższą część bagażową łatwo rozpoznać po dodatkowej parze szyb, kombi posiada ich nie dwie, a trzy pary. Z racji tego, że tylna klapa otwiera się całkowicie i z łatwością można pomieścić w nim duże pakunki o ponadprzeciętnych wymiarach, to praktyczna przestrzeń załadunkowa kombi wykorzystywana jest często do przewożenia bagażu. Rozmiary kombi utrudniają nieco jazdę po mieście i parkowanie.
SUV to samochód, który łączy w sobie zalety charakterystyczne dla innych typów nadwozia, a więc: wysoki komfort jazdy jak w sedanie, dużą przestrzeń bagażową jak w kombi, cechy samochodu terenowego i niekiedy wygląd sportowego. Doskonale sprawdza się w mieście, ale również na długich i urozmaiconych trasach. SUV posiada podwyższone nadwozie, co daje możliwość wygodnego wsiadania oraz duże pole widzenia dla kierowcy.
Tego typu nadwozie do niedawna uznawane było za luksusowy samochód terenowy wyposażony w napęd na cztery koła, do jazdy po mniej przygotowanych nawierzchniach. Obecnie SUV-y to najczęściej wybierane samochody, do codziennej jazdy, przeznaczone na drogi asfaltowe, ale też na trudniejsze trasy. Masywna bryła samochodu i spore wymiary sprawiają, że podróż jest bezpieczna, a spora przestrzeń w środku znacznie podnosi wygodę i komfort jazdy.
Charakterystyczną cechą nadwozia typu coupe jest niskie zawieszenie i niżej umieszczone szyby boczne, dzięki czemu wygląda jak samochód sportowy. Dodatkowo, opływowy kształt i miękko opadająca linia dachu sprawia, że jest niezwykle dynamiczny. Coupe to zazwyczaj samochody z jedną parą drzwi. Mimo, że wygląda jak ucięty, to posiada dwa rzędy siedzeń. Siedzenia z tyłu nie są jednak pełnowymiarowe, dlatego przeznaczone są raczej dla dzieci lub służą do przewożenia bagaży.
Każdy kierowca wie, jak wygląda kabriolet. Jego cechą charakterystyczną jest składany dach, wykonany z tkaniny lub ze stali i szkła. Cabrio posiada trzybryłowe nadwozie, ale jego funkcjonalność jest niewielka. Mały bagażnik i brak stałego dachu sprawiają, że jazda samochodem z tego typu nadwoziem stała się okazjonalna.
Van służy do przewozu pasażerów lub towarów, o czym świadczy duża przestrzeń pasażerska i bagażowa. To samochód dużych rozmiarów, jedno lub dwu bryłowy, o wysokiej linii dachu. Coraz częściej służy do przewozu pasażerów, a wykorzystywany jako samochód dostawczy nie wymaga specjalnych uprawnień, wystarczy prawo jazdy kategorii B.
Mniejszą wersja Vana jest Minivan, pełniący identyczne funkcje. Duże wymiary oraz szerokie, przestronne miejsce, umożliwiają przewóz nawet 7 osób.
Minivany dość skutecznie zostają wypierane z rynku motoryzacyjnego przez SUV-y.
Samochody dostawcze to samochody z dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony, przeznaczone do przewozu niezbyt dużych ładunków. Stanowią odmianę samochodu osobowego lub lekkiego ciężarowego, a ich maksymalna ładowność wynosi 1000-1500 kilogramów. Bardzo popularne i wielofunkcyjne są samochody z zabudową Carpol.
Jeśli już wiesz jakiego samochodu potrzebujesz, zapraszamy do skorzystania z oferty Auto Search z siedzibą w Warszawie. Skontaktuj się z nami już dziś!