Z roku na rok samochody elektryczne zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak za sprawą proekologicznej polityki światowej, która zmierza do ograniczenia emisji CO2. W związku z tym wprowadzane jest wiele zachęt do nabywania pojazdów właśnie z napędem elektrycznym. Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego, ulgi podatkowe lub zwolnienie z podatku VAT to spore ułatwienie dla użytkowników pojazdu. Ale to każdy kierowca powinien indywidualnie i adekwatnie do swoich potrzeb rozważyć, jaki samochód najlepiej się u niego sprawdzi.
Samochody o napędzie akumulatorowym wyposażone są w jeden lub kilka niewielkich silników elektrycznych. To one, pobierając prąd z modułowych baterii akumulatorów, wprawiają koła w ruch. Silnik elektryczny nie musi znajdować się pod maską w sferze zgniotu, a akumulatory są tak rozmieszczone, żeby nie zmniejszać przestrzeni w kabinie. Samochód elektryczny jest tak skonstruowany technicznie, że nie ma w nim konieczności stosowania sprzęgła. W większości, samochody elektryczne wyposażone są w przekładnie jednobiegowe, chociaż pojawiają się już skrzynie dwuprzekładniowe.
Reasumując, samochód elektryczny wykorzystuje do napędu energię elektryczną. Zmagazynowany w akumulatorach prąd jest przekazywany do silnika elektrycznego, który napędza koła samochodu bezpośrednio, albo przez zespół przekładni mechanicznych.
Zastąpienie silnika spalinowego elektrycznym sprawia, że cały układ napędowy jest znacznie prostszy, czysty i bardziej cichy. Silnik spalinowy działa na skutek spalania w cylindrze mieszanki paliwa i powietrza. Potrzebuje tłoków, cylindrów, turbosprężarki, smarowania olejem ruchomych elementów oraz chłodzenia. Natomiast konstrukcja samochodu elektrycznego jest znacznie prostsza, przez co uchodzi on za tańszy w eksploatacji. Poza tym tankowanie benzyny czy oleju napędowego wciąż jeszcze jest droższe niż ładowanie prądu.
W samochodzie elektrycznym nie trzeba wymieniać oleju silnikowego. Nie wolno jednak zapominać o innych elementach eksploatacyjnych. Konieczna jest zatem wymiana płynu hamulcowego, płynu chłodniczego, którego zadaniem jest obniżanie temperatury akumulatorów, płynu do spryskiwaczy oraz oleju do zagwarantowania optymalnej pracy przekładni. Niby koszty eksploatacji samochodu elektrycznego są mniejsze niż samochodu z silnikiem spalinowym, ale wciąż jego serwisowanie można przeprowadzić jedynie w punkcie, który posiada uprawnienia do zajmowania się tego typu pojazdami. Diagnostyka, serwisowanie i wszelkiego rodzaju naprawy samochodów elektrycznych w Autoryzowanych Stacjach Obsługi są znacznie droższe, niż w warsztatach samochodowych.
Cena samochodu elektrycznego jest wyższa niż samochodów z silnikiem spalinowym i oscyluje około 100 tysięcy za auto miejskie. Za jego zakupem przemawia jednak wysoki standard, bogate wyposażenie i wydajność silnika.
Samochód elektryczny jest bardzo dynamiczny, a moment obrotowy jest w nim dostępny już od zerowej prędkości obrotowej. To sprawia, że ma dobre osiągi, przy czym jest uznawany za samochód bezpieczny. Również koszty utrzymania, czystość pracy i trwałość samochodu elektrycznego stanowią atuty, dla których warto wydać więcej przy jego zakupie.
Decydując się na samochód elektryczny, można skorzystać z państwowych dotacji do jego zakupu. Istnieje kilka programów, które oferują różnej wysokości kwoty dopłat dla poszczególnych grup kierowców. Poza tym w większych miastach wprowadzono udogodnienia dla użytkowników samochodów elektrycznych, takie jak zielone strefy, wydzielone miejsca parkingowe lub przywilej jazdy buspasem.
Największe ograniczenie dla posiadaczy samochodów elektrycznych stanowi zbyt mała liczba stacji szybkiego ładowania. Często jest tak, że doładowanie baterii w wybranej stacji wymaga wcześniejszej rejestracji w systemie jej operatora. Uzupełnienie prądu do pełna wymaga niekiedy kilku do kilkunastu godzin.
Realny zasięg samochodu z jednostką elektryczną wynosi 300 do 400 kilometrów. Nie stanowi to więc problemu dla kierowców, którzy dziennie pokonują dystanse w granicach 30-40 kilometrów. Jednak podróż w dłuższą trasę wymaga wcześniejszego rozeznania, gdzie będą dostępne stacje ładowania baterii.
Producenci samochodów elektrycznych opracowują coraz to nowsze technologie, mające ułatwić kierowcom dostępność i eksploatację tego typu aut. Poza tym, swoją ofertę kierują do różnych segmentów nabywców, proponując już nie tylko małe samochody miejskie, ale również sedany, kombi, SUV-y, sportowe, a nawet dostawcze.