System ABS - czym jest i jak działa w praktyce?

Bezpieczeństwo na drodze to priorytet nie tylko podróżujących, ale również producentów samochodów. Nie bez powodu więc, od kilkunastu lat wszystkie samochody oraz niektóre motocykle wyposażone są w system bezpieczeństwa ABS. Sprawdźmy zatem czym jest i jak działa system ABS.

 

Czym jest system ABS?

 

Anti-lock Braking System jest podstawowym systemem bezpieczeństwa aktywnego, który zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania. ABS skraca drogę hamowania o kilkadziesiąt procent przy czym umożliwia kierowcy sterowanie pojazdem podczas hamowania oraz pozwala utrzymać stabilność i zachować wpływ na kontrolę kierunku jazdy. Działanie układu ABS przypomina dawne pulsacyjne hamowanie, podczas którego kierowca na zmianę wciskał i zwalniał pedał hamulca. 

 

W samochodach wyposażonych w ABS, jeśli zaistnieje potrzeba awaryjnego hamowania, kierowca wciska jednocześnie pedał hamulca i sprzęgła, a rolą Anti-lock Braking System jest wyhamowanie prędkości bez jednoczesnego blokowania kół. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zablokowane koło jeśli wpadnie w poślizg, przestaje się obracać, traci przyczepność z nawierzchnią i sunie po lodzie, co wydłuża drogę hamowania i może doprowadzić do wypadnięcia samochodu z toru jazdy. 

 

Siłę hamowania układu ABS kierowca odczuwa jako mocne wibracje. W momencie hamowania musi jedynie nacisnąć pedał hamulca z odpowiednią siłą i utrzymywać właściwy kierunek ruchu. Mimo rytmicznych odbić pedału hamulcowego z charakterystycznym stukotem, kierowca nie może odpuszczać nogi z hamulca, ponieważ udaremni to pracę systemu ABS.

 

Z jakich podzespołów składa się ABS?

 

Jednym z elementów systemu ABS jest elektroniczny sterownik zamontowany pod maską samochodu. Jego zadaniem jest zbieranie sygnałów z czujników i modulowanie działania układu hamulcowego. Również pod maską znajduje się pompa, która połączona jest z pompą hamulcową sztywnymi przewodami hamulcowymi. Poprzez te przewody płyn hamulcowy prowadzony jest do zacisków hamulcowych przy wszystkich kołach. Przy każdym kole zamontowany jest czujnik prędkości obrotowej, który przekazuje do sterownika informacje o prędkości kół.

 

Jak działa system Anti-lock Braking System?

 

Działanie ABS powoduje pulsacyjne dozowanie ciśnienia w układzie hamulcowym. W momencie hamowania, płyn hamulcowy płynie do pompy układu ABS, a następnie tłoczony jest do poszczególnych zacisków hamulcowych. Dociśnięcie klocków hamulcowych do tarcz powoduje wytworzenie energii obniżającej prędkość obrotową kół. 

 

Czujniki prędkości obrotowej ABS przekazują sygnały do sterownika, który “czuwa” nad przepływem płynu hamulcowego. Uruchamia więc pompę ABS, której zadaniem jest modulować przepływ płynu hamulcowego do przednich kół, przerywając go kilka razy na sekundę, co wywołuje hamowanie pulsacyjne. ABS nieustannie zwalnia i przyspiesza koło, aby utrzymać optymalną siłę hamowania. Sterownik ABS zaprzestaje modulacji przepływu płynu hamulcowego w momencie gdy opony odzyskają przyczepność.

 

Czy w każdych warunkach ABS zadziała?

 

System ABS prawidłowo zadziała tylko wtedy, gdy układ hamulcowy będzie w pełni sprawny. Nieszczelny układ hamulcowy, zużyte klocki, tarcze hamulcowe lub amortyzatory, zbyt niski poziom płynu hamulcowego, a nawet niedostosowane do pory roku opony nie tylko spowodują, że układ ABS nie zadziała, ale również mogą stworzyć realne zagrożenia w ruchu drogowym.

 

Kontrolka ABS będzie informować kierowcę o ewentualnej awarii czujnika prędkości obrotowej ABS. Niestety ten element nie podlega naprawie i w razie uszkodzenia musi zostać wymieniony na nowy.

 

System ABS gwarantuje najwyższą efektywność hamowania oraz pozwala zachować kontrolę nad kierunkiem jazdy na drogach asfaltowych. Umożliwia takie manipulowanie ciśnieniem w układzie, aby pojazd pozostał stabilny i sterowny. Nieco mniej efektywny ABS może okazać się na nierównych powierzchniach: piachu, żwirze, śniegu, czy lodzie oraz gdy poszczególne koła samochodu znajdują się na nawierzchni o różnej przyczepności.

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

Translate »