Zakup używanego samochodu zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, związane z ewentualnymi kosztami napraw. Aby zminimalizować to ryzyko, coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu używanego z gwarancją. Gwarancja na samochód stanowi dowód jakości sprzedawanego produktu oraz daje klientowi poczucie bezpieczeństwa. Wiąże się jednak z dodatkowym kosztem. Czy taka inwestycja rzeczywiście się opłaca? Sprawdźmy, co nam daje gwarancja i kiedy możemy liczyć na pomoc dealera.
Gwarancja na samochód używany to zabezpieczenie, które chroni interesy nabywcy w razie wystąpienia usterek wymienionych w umowie. Nie jest regulowana przepisami prawnymi, zatem jej zakres ustala sprzedający, często wyłączając z ochrony gwarancyjnej część podzespołów. Gwarancja na auto może obejmować ochronę przed usterkami mechanicznymi, awariami elektrycznymi czy innymi problemami technicznymi, przy czym stawiane są różne wymagania eksploatacyjne. W zależności od pakietu, gwarancja uwzględnia pełne koszty napraw lub tylko ich część, a także zapewnia dostęp do autoryzowanych serwisów.
Zakres ochrony gwarancyjnej każdorazowo określony jest w umowie, zatem nie dla każdego pojazdu warunki ubezpieczenia będą jednakowe. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje gwarancji na auto:
Często dostępna dla samochodów kilkuletnich, które są jeszcze objęte oryginalną gwarancją producenta. Jest to najbezpieczniejsza forma ochrony, ale ograniczona do pojazdów o niewielkim przebiegu i stosunkowo nowych.
Oferowana przez dealerów samochodowych, może obejmować różne zakresy ochrony. Jest to opcja dla osób, które chcą mieć pewność, że auto będzie serwisowane w autoryzowanych punktach i przez wykwalifikowanych mechaników.
Można ją wykupić niezależnie od miejsca zakupu samochodu. Obejmuje zazwyczaj usterki, które mogą pojawić się po zakupie, ale często ma wiele wykluczeń i ograniczeń.
Warunki obowiązywania ochrony mogą być ustalane w sposób dowolny i z reguły nie obejmują części eksploatacyjnych: wymiany oleju, płynów czy filtrów, montażu nowych żarówek, tłumika, świec zapłonowych lub żarowych, paska osprzętu, wycieraczek, uszczelek, bezpieczników i lamp oraz opon. Gwarancja na samochód uzależnia również ochronę części eksploatacyjnych takich jak: filtr cząstek stałych, elementy zawieszenia, sprzęgło, cewki zapłonowe, przewody wysokiego napięcia, elementy układu hamulcowego czy akumulator od warunków eksploatacji samochodu. Mimo to gwarancja na samochód jest swego rodzaju zabezpieczeniem.
Wśród zalet możemy wymienić:
Aby utrzymać gwarancję należy stosować się do postanowień, określonych w umowie: wykonywać przeglądy okresowe w Autoryzowanej Stacji Obsługi, nie przekraczać przebiegów pomiędzy poszczególnymi wizytami w warsztacie, regularnie wymieniać płyny eksploatacyjne oraz stosować dobrej jakości paliwo. Całkowita utrata gwarancji nastąpi w momencie modyfikacji auta przez użytkownika.
Do słabych stron zawierania gwarancji na samochód można zaliczyć:
Decyzja o zakupie samochodu z gwarancją zależy od kilku czynników. Jeśli kupujesz samochód od sprawdzonego dealera z gwarancją producenta lub serwisową, inwestycja może się opłacić, ponieważ zyskujesz pewność i wsparcie w przypadku awarii. Warto jednak dokładnie przeanalizować warunki umowy, aby upewnić się, że gwarancja obejmuje te elementy, które są dla Ciebie kluczowe.
Jeśli decydujesz się na zakup gwarancji dodatkowej, upewnij się, że rozumiesz wszystkie wykluczenia i ograniczenia. Ważne jest dokładne zrozumienie warunków umowy i świadomość, co faktycznie jest objęte ochroną. Jeśli wybierzesz odpowiednią opcję, gwarancja może uchronić Cię przed wysokimi kosztami napraw i podnieść wartość Twojego pojazdu podczas odsprzedaży. W przypadku tańszych opcji gwarancji na auto, może okazać się, że zamiast zapewnić sobie spokój, wydasz pieniądze na produkt, który nie spełni Twoich oczekiwań.
W ofercie Auto Search Warszawa znajdziesz modele samochodów, objęte gwarancją producenta. Możesz również dokupić gwarancję na samochód używany z zakresem bliskim gwarancji fabrycznej, obowiązującą przez 6 miesięcy, rok, dwa, a nawet trzy lata.