Jak przygotować auto do sprzedaży w komisie samochodowym?

Sprzedaż samochodu zwykle jest powodem stresu czy napięcia, związanego z przeprowadzeniem transakcji. Celem sprzedającego zawsze jest zminimalizowanie straty, dlatego niezależnie od tego czy sprzedajemy nabywcy indywidualnemu, czy korzystamy z usługi pośrednika, samochód zawsze należy odpowiednio przygotować. Właściwe przygotowanie samochodu przed sprzedażą w komisie, pozwoli optymalnie wycenić jego wartość i sfinalizować jak najkorzystniejszą transakcję.


O czym należy pamiętać, sprzedając samochód w komisie samochodowym?


Korzystając z pośrednictwa w sprzedaży samochodu należy pamiętać, że wiele komisów samochodowych nie zajmuje się naprawą samochodów, a jedynie pośredniczy w ich sprzedaży. Niektóre autokomisy świadczą dodatkowe usługi serwisowe, ale te z kolei generują dodatkowe opłaty i podnoszą koszty sprzedaży. Aby więc osiągnąć satysfakcjonującą cenę za samochód, należy go wcześniej odpowiednio przygotować. Marka samochodu i jego model to tylko jeden z czynników, warunkujących powodzenie transakcji. Kupujący zwracają uwagę również na bezawaryjność samochodu, jego wysoką funkcjonalność oraz bogate wyposażenie i tylko takich aut będą poszukiwać w komisach. Sprawne systemy bezpieczeństwa, elektronika i wyposażenie dodatkowe podnoszą wartość samochodu i stanowią jego przewagę konkurencyjną. To z kolei przekłada się na szybką i bezproblemową realizację sprzedaży po zadowalającej cenie.


Etapy sprzedaży samochodu używanego


Chcąc sprzedać samochód po najlepszej, oczekiwanej cenie, należy go odpowiednio przygotować. Sprzedający powinien zadbać o wszystkie szczegóły, na które zwraca uwagę kupujący tak, aby jego oferta była bardziej atrakcyjna od innych, a nabywca przekonany, że dokonał najlepszego wyboru.


Czyszczenie samochodu


Uwagę kupującego w pierwszej kolejności przyciąga zadbany samochód. Oceniając wygląd pojazdu i stan jego utrzymania, kupujący ocenia również jego poprzedniego właściciela, co z kolei wpływa na zaufanie do sprzedającego lub jego brak. Sprzedając samochód w komisie również należy zadbać o jego estetyczny wygląd. Jak więc przygotować auto do sprzedaży? Samochód należy umyć i wypolerować, ewentualnie nawoskować karoserię. Jeśli pojawiły się ślady korozji, warto je odrdzewić z użyciem specjalnych do tego środków. Szyby powinny być dokładnie wyczyszczone, a wycieraczki, jeśli zachodzi taka potrzeba wymienione. Zaleca się również mycie lub nawet wymianę felg. Reflektory i kierunkowskazy powinny być wypolerowane, gdyż zmatowienie obniża estetykę i bywa powodem, dla którego samochód może nie przejść przeglądu technicznego. Dodatkowo, nabłyszczenie opon i uszczelek sprawia, że samochód wygląda na nowszy i mniej wyeksploatowany. 

Nie wolno również zapominać o wnętrzu samochodu. Przygotowując samochód do sprzedaży należy opróżnić bagażnik, wszystkie schowki i popielniczkę, usunąć wszelkie plamy z tapicerki, siedzeń czy dywaników. Trzeba sprawdzić poszycia na siedzeniach i kierownicy, dokonać ewentualnych napraw lub nałożyć pokrowce. W razie konieczności można wymienić dywaniki, nakładki na pedałach lub gałkę dźwigni zmiany biegów. Trzeba jednak pamiętać, żeby efekt wyglądał naturalnie.


Techniczne przygotowanie samochodu


Każda, nawet najmniejsza usterka samochodu obniża jego wartość. Przygotowując więc samochód do sprzedaży, warto zainwestować w drobne naprawy, aby kupujący nie miał argumentów do obniżenia jego ceny. Przeglądając stan techniczny pojazdu, należy zwrócić uwagę czy działają wszystkie żarówki i bezpieczniki, a w razie potrzeby je wymienić. Ważne jest, aby bezawaryjne były wszystkie układy samochodu, w końcu kupującemu zależy na tym, żeby nabyć sprawne auto, gotowe do jazdy. Jeżeli remont układu kierowniczego czy hamulcowego wymaga większego nakładu środków, należy poinformować o tym kupującego, uwzględniając koszt takiej naprawy przy wycenie samochodu. Podobnie będzie z klimatyzacją, wymiana chłodnicy czy uzupełnienie gazu to koszt sięgający kilkuset złotych, więc albo należy przed sprzedażą zlikwidować usterkę, albo liczyć się z niższą ceną za samochód. Silnik i wszystkie podzespoły pod maską samochodu powinny być wyczyszczone, a śruby dokręcone, ponieważ jakiekolwiek luzy, wiszące przewody bądź rurki odstraszą kupującego. Stan zawieszenia, głębokość bieżnika i ogólna kondycja opon oraz jakość rury wydechowej również mają wpływ na ustalenie realnej wartości samochodu. Podobnie jak stan lakieru, zarysowania, wgniecenia, przebarwienia lub ślady korozji. Samochód z wadami lub wymagający napraw serwisowych ma mniejsze szanse na szybką sprzedaż w dobrej cenie. 


Przygotowanie dokumentacji samochodu


W procesie przygotowania samochodu do sprzedaży, niezwykle ważne jest skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Pozwoli to na bezproblemowe przeprowadzenie transakcji i uniknięcie kłopotliwych sytuacji w przyszłości. Poza tym, pełna dokumentacja buduje wiarygodność sprzedającego i pozwala mu dyktować satysfakcjonującą go cenę sprzedaży samochodu. Niezbędne jest więc posiadanie następujących dokumentów:

:

  • dowód zakupu samochodu,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu,
  • ważna polisa ubezpieczeniowa OC,
  • książka serwisowa,
  • rachunki napraw i wymian,
  • rachunki z zakupu części,
  • gwarancja wymienianych i naprawianych podzespołów.

Czy warto sprzedawać samochód z pomocą usług pośrednika?


Decydując się na sprzedaż samochodu za pośrednictwem komisu samochodowego zaoszczędzisz mnóstwo czasu związanego z poszukiwaniem potencjalnego nabywcy, przygotowaniem oferty sprzedaży i przeprowadzeniem wszystkich czynności związanych ze zbyciem pojazdu. Transakcji sprzedaży samochodu możesz dokonać od razu, a wykwalifikowani pracownicy komisu zajmą się wszystkimi formalnościami związanymi z zakupem i w dalszej perspektywie ze sprzedażą Twojego samochodu. Specjaliści z branży motoryzacji są w stanie wynegocjować dla Ciebie jak najwyższą cenę za samochód.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego pośrednika przy sprzedaży samochodu, kliknij tutaj: https://autosearch.pl/posrednictwo-w-sprzedazy-samochodow-dlaczego-warto-skorzystac-ze-wsparcia-doswiadczonego-posrednika/


Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG