Jak przygotować auto do zimy?

Zima zbliża się wielkimi krokami, dlatego już dziś należy pomyśleć o tym, aby przygotować swój samochód do utrudnionych warunków drogowych. Mgły, przymrozki, czy mokre liście na drodze już znacząco utrudniają jazdę, a wkrótce przyjdzie nam się zmierzyć z gołoledzią, zaspami śniegu czy błotem pośniegowym. Właściwe przygotowanie samochodu do zimy, z pewnością ułatwi podróżowanie i podniesie bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę. 

 

Problem z zapalaniem   

 

Zdarza się, że przy spadku temperatury poniżej zera Twój samochód ma problem z zapalaniem. Przyczyn może być wiele. Przygotowując samochód do zimy, należy szczególnie zadbać o kilka elementów jego wyposażenia.

 

Akumulator

 

Utrudniony rozruch silnika na mrozie, przy dłuższej jego bezczynności, np. po nocy czy ośmiu godzinach w pracy, może być spowodowany słabą kondycją akumulatora. Jeśli nie mamy pewności co do mocy akumulatora, to jego stan można sprawdzić miernikiem w każdym warsztacie samochodowym. Ważne, żeby do próby wziąć dane z pomiaru zarówno w stanie spoczynkowym akumulatora, jak i po obciążeniu. 

 

Akumulator, jeśli jest wyeksploatowany, to już wcześniej sam wysyła sygnały. Zwłaszcza w przypadku silników diesla, które wymagają większej mocy rozruchowej i generują więcej oporów w pierwszych minutach pracy. Nie warto więc czekać z wymianą akumulatora do ostatniej chwili, kiedy uruchomienie silnika skończy się niepowodzeniem. 

 

Świece zapłonowe i żarowe

 

Sprawne uruchomienie silnika zależy w dużym stopniu od stopnia zużycia świec. Świece żarowe, wbudowane w głowicę wysokoprężnego silnika diesla potrzebują czasu na rozgrzanie się, zwłaszcza podczas niskich temperatur. Właściwie działające świece żarowe stabilizują również wolne obroty, podczas nagrzewania się silnika. Jeśli wystąpią jakiekolwiek zakłócenia w prawidłowym działaniu jednostki diesla, warto przed zimą sprawdzić świece, a w razie potrzeby wymienić je na nowe.

 

Z kolei zużyte świece zapłonowe w samochodzie benzynowym, mogą powodować utrudniony rozruch silnika, nierówną pracę, spadek mocy czy nawet gaśnięcie. Przy okazji wymiany świec iskrowych zaleca się również wymianę zużytych przewodów zapłonowych.

 

Alternator

 

Alternator uzupełnia w czasie jazdy energię elektryczną, zużywaną podczas rozruchu silnika, a także zasila oświetlenie, klimatyzację, radio czy nawigację. W sezonie zimowym, kiedy każdorazowe uruchomienie zimnego silnika pochłania tej energii znacznie więcej, zużyty alternator może tej energii nie odzyskać tyle, aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie. Zaleca się więc sprawdzenie poziomu ładowania alternatora, a w razie potrzeby jego wymianę lub regenerację. 

 

Nierówna praca silnika

 

Załóżmy, że mimo niskich temperatur, znacznie poniżej zera, nasz samochód odpala bez problemu. Niepokoi nas jednak nierówna praca silnika. Na co zwrócić uwagę?

 

Filtry

 

Na filtrach paliwa osadzają się wszelkie zanieczyszczenia, jak również składniki dodawane do oleju napędowego, w celu zapobiegania zamarzaniu. Parafina, która wytrąca się w niskich temperaturach, może nawet uszkodzić układ wtryskowy silnika diesla. Jesień i zima to czas, kiedy tych zabrudzeń i osadów jest znacznie więcej, dlatego wymiana filtrów przed sezonem jest niezwykle ważna. Zaleca się przejrzenie przed zimą wszystkich filtrów, również filtra powietrza i filtra kabinowego.   

 

Płyny eksploatacyjne

 

Przygotowując samochód do zimy należy pamiętać o płynach eksploatacyjnych. 

Płyn chłodniczy, który znajduje się w bloku silnika, na skutek eksploatacji traci swoje właściwości. Konieczne jest utrzymanie jego właściwego poziomu, wymianę na nowy lub uzupełnienie koncentratem, który obniża temperaturę zamarzania. Zamarznięcie płynu chłodniczego w samochodzie może skończyć się poważną awarią silnika.

 

Równie ważny jest zimowy olej silnikowy, który zapewnia bezproblemowy rozruch zimą, a także właściwą pracę i bezpieczną eksploatację wszystkich elementów silnika. 

 

Koła to nie tylko opony

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko. Przed zimą trzeba zadbać o wszystkie elementy samochodu, które są niezbędne do zachowania stabilnego toru jazdy.

 

Opony

 

O zimowych oponach zapewne każdy pamięta. Jeśli nie, to przypominają nam o nich kampanie społeczne, promujące bezpieczeństwo na drodze. Na oponach nie warto oszczędzać. Powinny być wymieniane na wszystkich kołach, mieć odpowiednią miękkość gumy oraz głębokość bieżnika minimum 4 milimetry. Właściwości fizyko-chemiczne opon sprawiają, że po kilku latach użytkowania nie spełniają one już swoich funkcji. Dlatego zimowe opony zaleca się odnawiać co pięć lat. Nie można zapominać też o kole zapasowym i warto sprawdzić stan jego opony.

 

Hamulce

 

Niezbędne przed zimą jest sprawdzenie tarcz, klocków hamulcowych, przewodów hamulcowych, nie pomijając oczywiście hamulca ręcznego. Nie trzeba chyba dodawać jak ważny jest układ hamulcowy, który jesienią i zimą szczególnie często aktywuje systemy ABS i ESP.  Należy również zadbać o to, aby temperatura wrzenia płynu hamulcowego nie obniżała się na skutek wystąpienia jakichkolwiek nieszczelności. Grozi to bowiem utrudnionym hamowaniem, a w skrajnych przypadkach całkowitym brakiem hamowania. 

 

Detailing samochodu

 

Priorytetem każdego uczestnika ruchu drogowego jest bezpieczeństwo. Ważny dla podróżujących jest też komfort jazdy. Nie można jednak zapominać, aby zimą zadbać również o samochód, ponieważ w trudnych warunkach atmosferycznych jest on szczególnie narażony na uszkodzenia i awarie.

 

Nadwozie

 

Nawet na skutek zwyczajnej eksploatacji samochodu, z biegiem czasu pojawiają się na lakierze rysy, zadrapania, odpryski czy ogniska korozji. Żeby je zabezpieczyć, czy zapobiec rozprzestrzenianiu rdzy, należy przed zimą auto bardzo dokładnie umyć i poddać woskowaniu. 

 

Podwozie

 

Szczególnie narażone na trudne warunki atmosferyczne jest podwozie samochodu. Elementy nośne, zawieszenie, przewody hamulcowe i paliwowe są szczególnie narażone na działanie soli drogowej, piasku czy błota pośniegowego. Warto przed zimą zabezpieczyć podwozie za pomocą powłoki antykorozyjnej.

 

Lampy

 

Prawidłowy poziom świateł oprócz tego, że nie oślepia innych użytkowników drogi, to wpływa na poprawę widoczności. Zawieje i zamiecie śnieżne, mokre nawierzchnie odbijające światło, wcześnie zapadający zmrok sprawiają, że solidne, odpowiednio skalibrowane światła są w zimie niezbędne. 

 

Wycieraczki

 

Skoro już mowa o dobrej widoczności i bezpieczeństwie, to właściwie działające wycieraczki są niezbędnym wyposażeniem samochodu. Pióra wycieraczek muszą dobrze “zbierać” z szyby samochodu śnieg, deszcz czy szlam rzucany spod kół innych samochodów. Niekiedy wystarczy wymienić pióra, jeśli to nie da efektów, należy wymienić całe wycieraczki. Konieczna jest również wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy.

 

Uszczelki

 

Zimą, opady deszczu i śniegu oraz spadki temperatury znacząco poniżej zera, mogą powodować przymarzanie uszczelek, a w następstwie problem z otwarciem drzwi samochodu czy bagażnika. Przygotowując samochód do zimy, warto uszczelki zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczonym sztyftem lub sprayem.

 

Przydatne akcesoria, czyli nie daj zimie się zaskoczyć

 

Wszystko jedno czy wybierasz się w dłuższą trasę, czy będzie to codzienna jazda na krótkich dystansach, zima nieraz potrafi zaskoczyć. Warto zatem mieć na wyposażeniu:

  • odmrażacz do szyb,
  • odmrażacz do zamków,
  • skrobaczkę do szyb i szczotkę,
  • osłonę antyszronową na szybę,
  • kable rozruchowe
  • linkę holowniczą. 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG