Jak wybrać opony zimowe?

Wybierając opony zimowe należy wziąć pod uwagę kilka czynników: typ samochodu, średnie przebiegi roczne, preferowany styl jazdy, warunki w jakich użytkujemy samochód oraz teren, po którym najwięcej się poruszamy. Dopasowując do tych potrzeb oczekiwania co do przyczepności, oporów toczenia, ilości zużywanego paliwa, żywotności opon, generowanego hałasu oraz ceny zakupu, mamy sprecyzowane kryteria wyboru zimowego ogumienia.

 

Kiedy zmienić opony letnie na zimowe?

 

W Polsce i kilku innych krajach europejskich nie ma obowiązku zmiany opon na zimę. To raczej kwestia bezpieczeństwa i większego komfortu jazdy. Zaleca się wymianę ogumienia w zależności od warunków atmosferycznych, kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, jednak większość kierowców czeka ze zmianą opon na zimowe do pierwszego opadu śniegu lub wystąpienia gołoledzi. Nie mniej, bez względu na to, czy będziemy poruszać się pojazdem wyposażonym w opony zimowe czy całoroczne, ogumienie musi być w dobrym stanie, bez pęknięć i z głębokością bieżnika od 1,6 do 4 mm. 

 

Wybierając się za granicę, jeśli nie znamy przepisów obowiązujących w danym państwie, lepiej wymienić opony na zimowe. Unikniemy ewentualnych problemów, a podróż z pewnością przebiegnie spokojnie i komfortowo.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon zimowych?

 

Wiele czynników decyduje o tym, jak opony zimowe sprawdzą się trudnych warunkach atmosferycznych.

Co odróżnia opony zimowe od całorocznych?

  • skład surowcowy gumy, wzbogacony o krzemionkę, dzięki czemu mieszanka gumowa w niskich temperaturach jest bardziej miękka, elastyczna i przyczepna
  • głębokie rowki bieżnika, które lepiej zagłębiają się w śnieg
  • specjalny kształt bieżnika, dzięki czemu łatwiej odprowadza błoto pośniegowe czy wodę
  • większa ilość lameli, czyli drobnych nacięć z boku bieżnika, które zwiększają przyczepność podczas ruszania i hamowania

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wymianie opon na zimowe? 

  • rozmiar opon – powinien być dopasowany do felg, zgodnie z zaleceniami producenta 
  • ciężar auta, określany indeksem nośności, oznacza maksymalne, dopuszczalne obciążenie dla jednego egzemplarza ogumienia przy najwyższej dozwolonej prędkości
  • osiągi, czyli indeks prędkości, który określa maksymalną prędkością, z jaką może poruszać się pojazd na wybranym komplecie 

Wszystkie te informacje można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, a oznaczenia na ścianie bocznej każdego egzemplarza opony w postaci ciągu znaków i liter.

 

Zimowe opony a teren użytkowania

 

Nie bez znaczenia przy wyborze opon zimowych jest teren ich użytkowania

Jeśli poruszamy się głównie po drogach miejskich, odśnieżonych i z reguły suchych, to wystarczające będą opony zimowe klasy ekonomicznej lub średniej, a więc z bieżnikiem symetrycznym, które zapewnią optymalną sterowność i efektywne hamowanie. Wybór opon wiąże się tu również ze spokojnym stylem jazdy autem miejskim o niewielkiej pojemności silnika. 

 

Kiedy pokonujemy trasy dłuższe, poza miastem, a więc gorzej utrzymane, często nieodśnieżone lub z zalegającym błotem pośniegowym, to najważniejszym kryterium wyboru opon będzie bieżnik asymetryczny lub kierunkowy, który doskonale odprowadza wodę i błoto. Dłuższe trasy, a więc i większa prędkość, dynamika jazdy oraz duża moc silnika, generuje potrzebę większej przyczepności na śniegu. Masywne klocki ogumienia klasy średniej lub premium, poprawiają stabilność na zakrętach i zwiększenie trakcji bocznej.

 

Jeszcze inaczej sprawa się ma w przypadku wyjazdów w obszary górzyste. To najbardziej wymagający teren, zaleca się więc opony klasy premium z dużą ilością lameli i głębokimi, kierunkowymi rowkami w bieżniku w kształcie litery V.  

 

Jak czytać oznaczenia opon zimowych?

 

Najważniejszym oznaczeniem, które jest gwarancją, że ogumienie ma homologację zimową, jest alpejski znaczek – płatek śniegu z trzema szczytami. To graficzny symbol oznaczenia 3PMSF (three-peak mountain snow flake), umieszczony z boku opony. Tylko opony z takim certyfikatem są uznawane za opony zimowe. Dyrektywa unijna z 2012 roku dopuszcza opony z tym logo, jako te, które przeszły testy, potwierdzające ich zimowe właściwości. 

 

Często na oponach można spotkać oznaczenie M+S, czyli błoto plus śnieg, które oznacza, że opona nadaje się do jazdy w zmiennych warunkach. Warto wiedzieć, że każda opona zimowa 3PMSF ma dodatkowo oznaczenie M+S. Jednak występujące samodzielnie „Mud+Snow”ale nie kwalifikuje opony jako zimowej.

 

Ile kosztują opony zimowe?

 

Opony zimowe różnią się od siebie w zależności od producenta, ale też od ich klasy i rozmiaru, stąd też zróżnicowany poziom cen. Koszt opony ekonomicznej waha się od 250-400 zł za sztukę, natomiast opony klasy średniej to wydatek pomiędzy 500 a 800 złotych za oponę. Cena zimowej opony klasy premium oscyluje wokół kwoty 1500 zł/szt. 

 

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo może zagwarantować nam tylko i wyłącznie zmiana opon na zimowe, jednocześnie na wszystkich czterech kołach, a przynajmniej założenie jednakowych na danej osi samochodu.

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

Translate »