Opony całoroczne czy sezonowe - co wybrać?

Wymiana opon – czas start! Nadeszła pora wymiany opon i pewnie wiele osób zastanawia się, jakie ogumienie wybrać, zimowe, czy jednak wielosezonowe. Zwykle pod uwagę brane są dwa czynniki, zmaksymalizowanie bezpieczeństwa i korzyści ekonomiczne. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę przy zmianie opon.


Jak wybrać opony do samochodu?


Dokonując wyboru między oponami zimowymi, a wielosezonowymi, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakie trasy będziesz pokonywać, czy będzie to jazda po mieście, czy poza miasto gdzie drogi nie są tak dobrze odśnieżone i mało kiedy sypane piaskiem lub solą drogową? A może Twoja praca lub styl życia sprawia, że pokonujesz wielokilometrowe trasy, gdzie na długich dystansach można się spodziewać różnych, bardzo odmiennych warunków atmosferycznych? Trzeba też wziąć pod uwagę, jaki budżet chcemy przeznaczyć na opony i czy lepiej nabyć dwa komplety, letnie i zimowe, czy raczej postawić na opony wielosezonowe. A jeśli już kupować opony sezonowe, to czy masz wystarczająco dużo miejsca do ich składowania, czy raczej trzeba będzie skorzystać z usługi przechowania w zakładzie wulkanizacyjnym, co też generuje koszty? 

Podejmując decyzję o wymianie opon, należy mieć jasno sprecyzowane potrzeby i preferencje. Tylko wtedy, Twój wybór będzie dla Ciebie satysfakcjonujący.


Opony całoroczne czy sezonowe?


Jeśli chodzi o przepisy, to opony całoroczne traktowane są jak zimowe. Muszą jednak posiadać oficjalny certyfikat 3PMSF, oznaczony jako płatek śniegu na tle trzech szczytów górskich. Wielosezonowe opony warto kupić w przypadku, gdy kierujący pokonuje krótkie trasy do pracy, szkoły, czy na zakupy, nie przekracza rocznie 12000 kilometrów i są to niespieszne podróże dobrze utrzymanymi w zimie drogami. 

 

Opony sezonowe zaś ze względu na właściwości fizyko-chemiczne mieszanki gumowej, przeznaczone są konkretnie do jazdy zimą lub latem. Letnie opony w temperaturze do 7ºC stają się twardsze, a mniejsza przyczepność obniża stabilność jazdy i wydłuża drogę hamowania. 


Zimowe opony natomiast są bardziej miękkie i elastyczne, a specjalnie dostosowane do warunków pogodowych ilość lameli i kształt bieżnika, gwarantują doskonałą przyczepność na drogach ośnieżonych czy z zalegającym błotem pośniegowym.

   

Czy opłaca się kupować opony wielosezonowe?


Pierwsza myśl – tak – opony wielosezonowe dobrze służą przez cały rok, niezależnie od tego czy jeździmy po rozgrzanym asfalcie, czy śliskiej, zaśnieżonej nawierzchni. Dość łagodne zimy w ostatnich latach i stale ulepszane technologie producentów opon sprawiają, że opony wielosezonowe dobrze sprawdzają się w łagodnym klimacie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ogumienie zimowe wykazuje lepszą przyczepność w niskich temperaturach co przekłada się na większą stabilność jazdy i skrócenie drogi hamowania. Większa elastyczność zimówek poprawia też osiągi samochodu. 

 

Opony wielosezonowe to oszczędność pieniędzy. Wiadomo, że jeden komplet kosztuje mniej niż dwa, a ponadto nie występują tu koszty corocznej wymiany ogumienia na zimowe. Należy jednak pamiętać, że opony wielosezonowe szybciej się zużywają, a co za tym idzie również krótszy będzie czas ich eksploatacji. Ponadto, z racji tego, że nie są zmieniane co sezon, należy poddawać je regularnym przeglądom, wyważaniu kół i sprawdzeniu szczelności wentyli.  Z kolei opony zimowe też nie będą na lata. Maksymalny okres ich użytkowania wynosi 5 lat, a niekiedy wymagają wymiany już po trzech latach.

Wybór opon będzie więc indywidualną decyzją każdego posiadacza samochodu.


Kiedy opony sezonowe będą lepszym wyborem?


Mając już wiedzę na temat właściwości, zastosowania i kosztów związanych z wymianą opon, z pewnością sam potrafisz określić, kiedy powinieneś wybrać opony sezonowe:

  • twoim najwyższym priorytetem jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego
  • cenisz sobie wysoki komfort jazdy i cichą pracę opon
  • posiadasz samochód z dużą mocą silnika
  • przemierzasz różne trasy miasto-wieś, na których warunki drogowe są odmienne
  • jeździsz na długie dystanse, a zwłaszcza w rejony górskie
  • spędzasz w podróży dużo czasu, w którym drastycznie mogą zmienić się warunki pogodowe
  • lubisz dynamiczny styl prowadzenia i stabilne utrzymanie toru jazdy
  • prowadzisz auto sportowe.

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG