Znaczne podwyżki cen paliw oraz wprowadzona od stycznia 2024 roku nowa, bardziej ekologiczna benzyna E10, która zastąpiła tańszą Pb95, to czynniki decydujące o rosnącej popularności instalacji LPG. Jak każde rozwiązanie, tak i zasilanie samochodów gazem ma swoich zwolenników i przeciwników. Sprawdźmy, czy instalacja gazowa w samochodzie wciąż jeszcze się opłaca.
Koszt montażu instalacji LPG uzależniony jest od rodzaju samochodu i liczby cylindrów w silniku. Im jest ich więcej tym instalacja będzie droższa. Wynika to z wykorzystania bardziej zaawansowanej elektroniki sterującej, większego zbiornika LPG, dłuższych wiązek czy większej ilości wtryskiwaczy. Niekiedy stosuje się dodatkowy reduktor lub filtr gazu. Generalnie koszt montażu instalacji LPG waha się od 3000 do 7000 złotych.
W samochodach instalowane są dwa rodzaje instalacji gazowej, a czynnikiem, który je rozróżnia jest rodzaj wtrysku. Jeśli mamy do czynienia z bezpośrednim wtryskiem benzyny, to samochód zasilany jest jednocześnie gazem i benzyną w stosunku 80 do 20 plus benzyna na rozruch. Taki rodzaj instalacji jest zalecany do droższych samochodów, ponieważ sam gaz uznawany jest za paliwo „suche”, natomiast mieszanka gazu i benzyny zapewnia optymalną pracę silnika.
Jeśli zaś auto wyposażone jest w pośredni wtrysk benzyny, to po uruchomieniu silnika przy użyciu benzyny, w czasie jazdy auto spala wyłącznie gaz. Jest to rozwiązanie jeszcze bardziej oszczędne i ekologiczne, jednak nie w każdym samochodzie znajduje zastosowanie. Niektóre samochody wymagają bezpośredniego wtrysku benzyny, ale i takie rozwiązanie okazuje się bardzo opłacalne.
Montaż instalacji LPG to koszt rzędu kilku tysięcy. Do tego dochodzi coroczne obowiązkowe badanie techniczne auta wyposażonego w instalację gazową w wysokości 162 zł oraz okresowy przegląd samej instalacji LPG. Generalnie awarie instalacji gazowych występują niezmiernie rzadko. Naprawy obejmują zwykle drobne usterki związane ze zużyciem wtrysków, zaworów, cewki, filtrów lub reduktora. Koszt tych napraw nie jest zbyt wysoki i oscyluje wokół 120 zł.
To tyle, jeśli chodzi o koszty. A korzyści? Oczywiście wystarczy porównać cenę gazu i benzyny czy oleju napędowego. Różnica wynosi minimum około 50%. Wystarczy policzyć przebieg swojego samochodu w danym okresie i pomnożyć przez cenę wybranego źródła zasilania, a odpowiedź nasuwa się sama. Czy gaz w samochodzie się opłaca? Tak, nawet przy niewielkich przebiegach tankowanie jest o połowę tańsze.
Dla oszacowania czy LPG się opłaca, warto porównać ceny benzyny, diesla i gazu na swojej stacji benzynowej, sprawdzić średnie spalanie samochodu i miesięcznie przejeżdżane dystanse. Wartości te będą różnić się od siebie tak, jak różnią się ceny paliwa w poszczególnych regionach kraju. Nie mniej instalacja gazowa zawsze wychodzi na plus, mimo oczekiwania na zwrot kosztu jej montażu.
Zwrot kosztu instalacji LPG jest rozłożony w czasie i zależy od kilku czynników:
W większości przypadków przyjmuje się, że zwrot kosztu montażu instalacji LPG następuje już po pierwszym roku użytkowania. Gaz w samochodzie okazuje się więc bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, nawet w sytuacji kiedy miesięczne przebiegi nie są wysokie.
Sprawdź także: