Diesel czy benzyna - który silnik będzie lepszym wyborem?

Na stacjach paliw ceny benzyny w zasadzie zrównują się z cenami oleju napędowego. Decydując się na zakup samochodu, warto więc rozważyć, który silnik będzie bardziej ekonomiczny i użyteczny w warunkach, w jakich planujemy go eksploatować. Poznajmy zatem różnice pomiędzy silnikiem diesla i silnikiem benzynowym.  

 

Kryteria wyboru

 

Zarówno samochody z napędem diesla, jak i te z silnikiem benzynowym mają grono swoich zwolenników. Z czego to wynika? Z różnicy w upodobaniach, odmiennego stylu jazdy, ilości przejechanych kilometrów w roku, ceny samochodu, kosztów eksploatacji i indywidualnych preferencji kierowcy. Porównajmy zatem obydwie jednostki napędowe.

 

Cena zakupu

 

Cena zakupu diesla wciąż jest wyższa niż samochodu z silnikiem benzynowym, w zależności od modelu nawet o kilka tysięcy. Wpływają na to wyższe koszty produkcji i bardziej skomplikowana konstrukcja. Mimo to, samochody z silnikami wysokoprężnymi wciąż cieszą się dużą popularnością.

 

Koszty eksploatacji

 

Diesel jest droższy, ale uchodzi za bardziej ekonomiczny, ze względu na mniejsze spalanie. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz tankowania istnieją jeszcze inne czynniki, które podnoszą koszty użytkowania samochodu z jednostką diesla, na przykład koszty części zamiennych i napraw. 

 

Auto z silnikiem benzynowym jest tańsze, ale więcej spala. Posiada za to mniej podzespołów narażonych na częste awarie, co ogranicza wydatki na naprawy. Poza tym samochód z silnikiem benzynowym jest przystosowany do założenia instalacji gazowej, która pozwala sporo zaoszczędzić na tankowaniu i w zasadzie jej koszt szybko się zwraca.

 

Spalanie

 

Wysokoprężne silniki diesla zużywają mniej paliwa niż ich benzynowe odpowiedniki. Dla porównania, diesel przekształca w pracę 50% absorbowanej energii. Wysokoprężny silnik, maksimum obrotów podkręca do 4500 na minutę, przy czym najefektywniej pracuje przy obrotach 1600-3200 na minutę.

 

Sprawność cieplna silnika benzynowego wynosi maksymalnie 38%. Dlatego też do pełnej wydajności przy standardowej jeździe, silnik benzynowy potrzebuje osiągnąć 7000 obrotów na minutę, a jego największa efektywność plasuje się pomiędzy 2500-5000 obr/min. W modelach sportowych, w których znajduje zastosowanie, może osiągnąć obroty do 9000 na minutę.

 

Emisyjność spalin

 

Samochody z silnikiem diesla cechuje wysoka emisyjność spalin, w szczególności tlenków azotu i cząsteczek stałych. Z tego powodu, wiele europejskich miast wprowadza ograniczenia, związane z ruchem pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Starsze samochody z jednostką diesla wycofywane są z ruchu, a produkcja nowych, sukcesywnie z roku na rok spada. Jest to okres przejściowy, ponieważ docelowo sprzedaż aut z silnikami spalinowymi ma być całkowicie zakazana.

 

Awaryjność

 

Konstrukcja diesla jest bardziej skomplikowana niż auta z silnikiem benzynowym. Turbosprężarki, wtryskiwacze czy filtry cząstek stałych, a także koła dwumasowe czy pompy wysokiego ciśnienia dość często ulegają awariom. Często dzieje się tak na skutek niewłaściwego użytkowania pojazdu – jazdy niedogrzanym silnikiem na krótkich dystansach.

 

Budowa silnika benzynowego jest prosta, w związku z czym ich awaryjność jest niewielka. Standardowo autem z silnikiem benzynowym pokonuje się około 100 tys. kilometrów bez żadnej awarii.  

 

Warunki jazdy

 

To jakiego samochodu szukamy, wynika z warunków, w jakich będzie użytkowany. Jeśli potrzebujemy auta do jazdy na krótkich dystansach czy po mieście, to lepszym wyborem będzie napęd benzynowy. Nie wymaga on czasu na nagrzanie silnika i lepiej znosi ciągłe zmiany obrotów, przyspieszanie i hamowanie. Doskonale radzi sobie podczas krótkiej jazdy na zimnym silniku i w czasie częstych postojów. Jazda samochodem z silnikiem benzynowym jest bardziej komfortowa i wygodna, pracuje on ciszej i nie generuje tak dużych wibracji jak w dieslu.

 

Z kolei diesel świetnie sprawdza się na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu oraz podczas jazdy z dużym obciążeniem. Po uruchomieniu należy chwilę odczekać zanim ruszymy, jest to czas potrzebny do odpowiedniego rozprowadzenia oleju po układzie napędowym. Wolniej się nagrzewa, a więc potrzebuje więcej czasu na ciągłą pracę, ale wysoki moment obrotowy osiąga już od najniższych obrotów. Silniki wysokoprężne na wyższych obrotach osiągają bardzo dobre wyniki, preferowane są więc przez kierowców lubiących szybką i dynamiczną jazdę. Również po zakończeniu jazdy nie należy od razu wyłączać rozgrzanego silnika diesla.

 

Jaki napęd konwencjonalny wybrać?

 

Poznaliśmy cechy obydwu silników spalinowych: diesla i benzynowego. Ich zalety i wady równoważą się i to co jedni uważają za mocną stronę, dla innych będzie problemem czy obciążeniem. Każdy kierowca musi zatem wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie. 

 

Na jaki samochód się zdecydować?  Diesel, benzyna, a może hybryda?

 

Sprawdź:

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

Translate »