Jak przygotować auto na wiosnę?

Wiosna to najbardziej wyczekiwana pora roku, również przez kierowców. Zimowe utrudnienia zostawiamy za sobą, a rozpoczynamy weekendowe wypady na działkę czy za miasto, dłuższe wyjazdy na majówkę, czy nawet planujemy wakacyjne podróże. Aby w pełni móc cieszyć się z wypoczynku, bez obaw o usterki czy awarie naszego pojazdu, musimy odpowiednio przygotować auto na wiosnę.

 

Dlaczego przegląd samochodu po zimie jest ważny?

 

Warunki atmosferyczne i drogowe panujące zimą, w szczególny sposób oddziaływują na stan techniczny samochodu, jego wygląd, kondycję podwozia i karoserii, czystość wnętrza pojazdu oraz działanie wszystkich urządzeń, warunkujących bezpieczną i komfortową jazdę. Na wiosnę każdy z tych obszarów wymaga przeglądu. Zaleca się więc:

  • bardzo dokładne mycie karoserii samochodu, usunięcie wszelkich niedoskonałości i zabezpieczenie lakieru
  • czyszczenie podwozia i jego konserwację środkiem bitumiczno-kauczukowym
  • wymianę opon na letnie i wyważanie kół
  • uzupełnienie i wymianę płynów eksploatacyjnych  
  • detailingowe czyszczenie wnętrza samochodu  
  • sprawdzenie klimatyzacji, akumulatora, wycieraczek i świateł

Mycie samochodu po zimie

 

W sezonie zimowym, samochody szczególnie narażone są na szkodliwe działanie śniegu, błota, soli drogowej czy piasku. Aby nie dopuścić do utrwalenia czy rozprzestrzenienia się wżerów lub ognisk korozji, przygotowując auto do wiosny należy je bardzo dokładnie umyć. Czyszcząc podwozie samochodu, nie można pominąć miejsc, gdzie szczególnie zalega brud, a więc nadkoli, progów, szczelin między drzwiami i innych trudno dostępnych miejsc. 

 

Szczególnej pielęgnacji po zimie wymaga również karoseria samochodu. Drobne odpryski czy mechaniczne uszkodzenia lakieru w zetknięciu z brudem czy solą, mogą prowadzić do szybkiego pogorszenia stanu nadwozia. Warto zatem nie tylko dokładnie umyć karoserię, ale również ją zakonserwować czy w razie potrzeby poddać korekcie lub renowacji. Steam Force Warszawa to firma, która kompleksowo zajmie się car detailingiem Twojego samochodu tak, że będzie wyglądał jak fabrycznie nowy. Dbałość o nienaganny wygląd wszystkich detali, felg, opon, elementów chromowanych i uszczelek, wpływa na poprawę kondycji samochodu i podnosi lub utrzymuje na wysokim poziomie jego wartość.

 

SteamForce

 

Równie ważne jest wnętrze pojazdu. Dokładne odkurzenie, umycie kokpitu czy wyczyszczenie tapicerki ze szczególnym wskazaniem na pielęgnację skóry samochodowej, nada mu wiosennej świeżości. Steam Force proponuje również ozonowanie wnętrza, a pełen zakres usług autodetailingu znajdziesz tutaj: https://steamforce.pl/oferta-uslugi/.

 

Sprawdzenie zbieżności i geometrii kół

 

Po zimie konieczne jest zadbanie o układ jezdny samochodu. Właściwe wyważenie i odpowiednie ciśnienie w kołach nie tylko ma wpływ na mniejsze zużycie paliwa. Opory i tarcie występujące przy niewłaściwie wyważonych kołach oraz zbyt duże lub za niskie ciśnienie w kołach będzie prowadzić do szybszego zużycia opon. Spowoduje również zmniejszenie stabilności jazdy i wydłużenie toru hamowania. Sprawdzenie zbieżności i geometrii kół najlepiej wykonać przy okazji zmiany opon zimowych  na letnie

 

Wymiana opon to standardowa czynność, o której pamięta każdy kierowca przygotowujący samochód na wiosnę. Optymalną sztywność i przyczepność opony zimowe wykazują w temperaturach poniżej zera i bliskich zeru. W wysokich temperaturach i przy nagrzanym asfalcie szybciej się zużywają, są mniej przyczepne i nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Jeśli samochód nie jest wyposażony w opony całoroczne, to przy rosnących temperaturach wymiana opon na letnie jest konieczna

 

Uzupełnienie i wymiana płynów eksploatacyjnych

 

Na wiosnę warto uzupełnić całoroczne płyny eksploatacyjne w samochodzie lub je wymienić. Całkowitą wymianę płynów zaleca się jeżeli były użyte płyny sezonowe. Płyn zimowy posiada bowiem inne właściwości niż letni. Przy wymianie oleju silnikowego, płynu chłodniczego, hamulcowego czy płynu wspomagania układu kierowniczego warto również skontrolować stan filtrów i w razie potrzeby je wymienić

 

Przygotowując samochód na wiosnę zaleca się też wymienić płyn do spryskiwaczy. Letni płyn do spryskiwaczy w wysokich temperaturach będzie skuteczniejszy w utrzymaniu czystości i przejrzystości szyb samochodu. Jest to istotne, ponieważ mocne wiosenne słońce dość oślepia, a wszelkie smugi czy zabrudzenia na szybach dodatkowo ograniczają widoczność, obniżając bezpieczeństwo jazdy. Przy okazji nie zaszkodzi sprawdzić stan wycieraczek i w razie potrzeby wymienić ich pióra lub całe mechanizmy.  

 

Skoro już mowa o płynach i filtrach, to na wiosnę niemal konieczny jest przegląd klimatyzacji, wymiana filtra kabinowego czy uzupełnienie płynu. Zagrzybiona po zimie klimatyzacja źle wpływa na samopoczucie podróżujących, wywołuje reakcje alergiczne, podrażnienia śluzówek, dróg oddechowych, a nawet powoduje powstawanie stanów zapalnych.

 

Kontrola stanu zawieszenia i układu hamulcowego

 

W zimie podwozie samochodu, zawieszenie i układ hamulcowy są szczególnie narażone na szkodliwe następstwa warunków atmosferycznych. Jazda po ujeżdżonych, twardych i nierównych grudach śniegu lub po śliskiej i zaśnieżonej nawierzchni prowadzi do szybszego zużycia amortyzatorów i innych elementów układu zawieszenia. Dodatkowo błoto pośniegowe, sól drogowa i piasek powodują szybsze zużycie układu hamulcowego lub systemu ESP/ABS. 

 

Jeśli w zimie dominowały niskie temperatury, to przygotowując auto na wiosnę warto sprawdzić temperaturę wrzenia płynu hamulcowego. Z taką kontrolą nie można czekać do obowiązkowego przeglądu stanu technicznego auta. Warto wykonać go zaraz po zimie w Stacji Kontroli Pojazdów lub u mechanika w warsztacie samochodowym

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

Translate »