Jazda próbna nowym samochodem - na co zwrócić uwagę?
Zakup nowego samochodu to zwykle inwestycja na lata. Dlatego, należy tak przejść całą procedurę, aby po jej sfinalizowaniu nie żałować zakupu, ale cieszyć się dobrą jakością samochodu i wysokim komfortem jazdy. Pracownicy salonów i komisów samochodowych zwykle zajmują się wszystkimi formalnościami związanymi z transakcją kupna-sprzedaży pojazdu, ale jazda próbna to indywidualna sprawa każdego potencjalnego nabywcy. Często to od niej zależy, czy Klient zdecyduje się na zakup preferowanego przez siebie samochodu.
Jazda próbna – przywilej czy dodatkowy obowiązek?
Renomowani dealerzy samochodów świadczą kompleksowe usługi w zakresie ich przemieszczenia od sprzedającego do kupującego. Skoro więc klient kupuje nowy, sprawdzony samochód, zna wszystkie jego parametry, bo na tej podstawie dokonał wyboru modelu i marki, pracownik salonu czy komisu samochodowego dopełnia wszystkich formalności związanych z transakcją kupna-sprzedaży i przyprowadza kupującemu pojazd do domu, to czy koniecznie trzeba jeszcze tracić czas na jazdę próbną? Oczywiście, że tak! Jazdy testowej nie należy traktować jako uciążliwości, ale jako przywilej. Może się bowiem okazać, że super, wymarzony samochód nie spełnia oczekiwań Klienta i mimo wysokiego komfortu jazdy, to nie jest to. Zdarza się, że nawet luksusowy samochód wysokiej klasy “nie podejdzie” kupującemu, nie wyczuje go, a przecież pojazd i kierowca podczas jazdy muszą współgrać, tylko wtedy podróżowanie będzie bezpieczne, wygodne i optymalne pod każdym względem.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby umówić się na jazdę próbną
Jazda próbna odbywa się po uprzednim ustaleniu jej terminu, dogodnego dla Klienta. Wszystkie formalności z tym związane w prosty sposób można załatwić telefonicznie, przez formularz na stronie internetowej producenta lub dealera, a także na miejscu w salonie. Jazdę próbną może odbyć osoba pełnoletnia, posiadająca prawo jazdy. To najważniejsze czynniki, warunkujące możliwość przeprowadzenia takiej jazdy. Generalnie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o jazdy testowe i w zasadzie są one dostępne dla wszystkich potencjalnych Klientów. Jedynie stan odurzenia alkoholowego czy narkotykowego jest przyczyną, która całkowicie dyskwalifikuje zainteresowanego zakupem samochodu z możliwości odbycia jazdy próbnej. Niekiedy zdarza się, że pracownicy luksusowych salonów i komisów samochodowych sprawdzają czy osoba ubiegająca się o jazdę próbną rzeczywiście jest zainteresowana zakupem samochodu i ją na to stać. Jeśli okaże się, że tak nie jest, a celem była jedynie chęć przejażdżki, to konsultant może wydać decyzję odmowną. Są to jednak niezwykle rzadkie przypadki.
Na co zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej?
Bardzo ważne jest to, żeby na jazdę próbną pojechać dokładnie takim modelem jaki chcemy nabyć, z określonym rodzajem i pojemnością silnika, mocą auta, i preferowaną skrzynią biegów (automatyczną lub manualną). Zdarza się, że na skutek czasowego braku dostępności wybranego modelu, do jazdy próbnej będzie przeznaczony inny, choć bardzo podobny. Nie należy pochopnie decydować się na testowanie takiego samochodu, ponieważ wrażenia z jazdy innym modelem, będą się różniły od tego, który finalnie Klient chce kupić. Jazda testowa to doskonała okazja do przetestowania pracy silnika, działania skrzyni biegów, przyspieszania i hamowania, wchodzenia w zakręty oraz parkowania. Podczas jazdy testowej sprawdza się również wyposażenie, widoczność oraz wygodę i komfort podróżowania. Zrealizowanie jazdy próbnej nie obliguje Klienta do nabycia samochodu. Kupujący ma prawo próbować dotąd, aż dopasuje do siebie odpowiedni samochód, który będzie mu służył przez lata.
Jak przebiega jazda próbna?
Jazda próbna trwa zwykle od 30 do 60 minut i odbywa się w towarzystwie pracownika salonu. Niektórzy pośrednicy sprzedaży samochodów, salony czy komisy, dopuszczają możliwość odbycia jazdy próbnej samotnie przez zainteresowanego. Nie ma również przeszkód, aby na taką jazdę zabrać członka rodziny lub mechanika, który zna sie na samochodach i będzie mógł służyć radą w ocenie jego parametrów. Jazda próbna zwykle odbywa się określoną z góry trasą w pobliżu salonu, ale warto wypróbować samochód na urozmaiconych dystansach, a więc zarówno w mieście na skrzyżowaniach, zakrętach i parkingach, jak również poza obszarem zabudowanym, gdzie będzie można rozwinąć prędkość. Duże znaczenie ma także możliwość wypróbowania samochodu w różnych warunkach oraz na utwardzonej drodze z gorszą nawierzchnią.
A co w razie wypadku?
Ponieważ jazdy próbne odbywają się w rzeczywistych warunkach, samochody objęte są ubezpieczeniem OC i AC. W razie kolizji czy wypadku, osoba testująca nie pokrywa kosztów pomocy drogowej czy naprawy. Należy jednak pamiętać, żeby podczas jazdy próbnej prowadzić samochód odpowiedzialnie i rozważnie, nie szarżować i unikać gwałtownych manewrów. O ile towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje szkody objęte polisą, mieszczące się w zakresie ubezpieczenia, to za wykroczenia drogowe, złamanie przepisów, przekroczenie prędkości itp., testujący samochód będzie musiał zapłacić mandat z własnych środków.
Sprawdź także na co zwrócić uwagę kupując samochód używany?
Newsletter
Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7