Kiedy jest najlepszy moment na sprzedaż samochodu?

Każdy użytkownik samochodu przynajmniej kilka razy w życiu decyduje się na zmianę pojazdu. Istotne dla posiadacza auta jest to, żeby sprzedać go “po dobrej cenie”, a przynajmniej, żeby na zbyciu samochodu zbytnio nie stracić. Jaki jest więc najlepszy moment na sprzedaż samochodu? Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji, kiedy sprzedać samochód tak, aby transakcja była dla Ciebie zadowalająca. 

 

Jakie są motywy sprzedaży samochodu?

 

Decyzja o sprzedaży samochodu wynika z wielu czynników. Często jest to zmiana preferencji posiadacza auta, jego statusu materialnego, dłuższy wyjazd za granicę czy też zmiana stylu życia. Innego samochodu potrzebuje osoba młoda czy singiel, a innego kierowca posiadający rodzinę. Również warunki pracy, dojazdy do odległych miejsc, to ile godzin kierowca spędza w podróży decydują o tym, jakiego samochodu będzie potrzebował. Wszystkie te czynniki wpływają na konieczność zmiany samochodu. 

 

Co może mieć wpływ na szybką sprzedaż auta?

 

Przewidujący użytkownicy pojazdów, już w momencie zakupu biorą pod uwagę kryterium, czy łatwo będzie w przyszłości sprzedać swój samochód. Na szybką sprzedaż auta ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim, czy jest to marka popularna na rynku wtórnym. Łatwiej jest sprzedać samochód, który cieszy się dużym zainteresowaniem, niż model mało komercyjny. Dlatego samochody od znanych producentów udaje się sprzedać szybciej i drożej niż auta mniej znanych marek. 

Duże znaczenie ma również wersja silnikowa samochodu, opinie innych użytkowników oraz to czy jest ono tanie w serwisowaniu i użytkowaniu. Kupujący zwracają uwagę na koszty eksploatacji, małą awaryjność samochodu, rozsądne koszty ewentualnych napraw i części zamiennych, dlatego są w stanie więcej zapłacić za niezawodny samochód, co gwarantuje sprzedającemu szybkie i satysfakcjonujące przeprowadzenie transakcji.

 

W jakim okresie najlepiej sprzedać samochód?

 

Przyjmuje się, że najlepszą porą roku na szybką sprzedaż samochodu jest zima. Kupujący są wtedy bardziej aktywni, mają więcej czasu na śledzenie ogłoszeń, chcą sobie lub komuś bliskiemu zrobić prezent na święta, albo potrzebują w nowy rok wejść z nową inwestycją. Jesienią i w sezonie zimowym najlepiej sprzedają się SUV-Y i samochody terenowe. Należy jednak pamiętać, że mimo, iż jest to sprzyjająca pora na szybką sprzedaż samochodu, to ceny są niższe niż w pozostałych porach roku. Wiosna i latem z kolei, łatwiej jest sprzedać auta sportowe i kabriolety.  

 

Kiedy auta tracą na wartości?

 

Zbyt szybkie zbycie auta, zwłaszcza nowego, nie jest opłacalne dla jego posiadacza. Szacuje się, że w pierwszym roku użytkowania samochód najwięcej traci na wartości, bo nawet 25%. W drugim roku jego wartość spada o 20%, a w każdym kolejnym o 10%. Nie jest więc prawdą, że im młodsze auto, tym bardziej opłaca się je sprzedać. Optymalnym momentem na jego sprzedaż będzie 5 lat od zakupu. Dodatkowo jest to czas, w którym zaczynają pojawiać się usterki i od którego odnotowuje się największy wzrost kosztów napraw auta. 

 

Jak dobrze przygotować samochód osobowy do sprzedaży?

 

Wiemy już, jaki jest najlepszy czas na sprzedaż samochodu osobowego. Powodzenie transakcji w dużej mierze zależy również od jego odpowiedniego przygotowania. Pierwszy krok do sukcesu sfinalizowania sprzedaży to efekt wizualny, od którego zależy to czy przyciągnie uwagę potencjalnego nabywcy. Odpowiednio przygotowana oferta i dobrze wykonane zdjęcia samochodu z pewnością zwiększą atrakcyjność ogłoszenia. Na oględziny samochód koniecznie musi być sprawny oraz czysty, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Należy więc przed sprzedażą dokonać przeglądu technicznego, zniwelować drobne usterki, sprawdzić poziom płynów, ewentualnie wymienić żarówki czy wypolerować reflektory. Oprócz umycia i odkurzania samochodu warto go nawoskować, wyprać tapicerkę, ewentualnie wymienić zniszczone dywaniki, pokrowce lub felgi. Bagażnik i schowki powinny zostać opróżnione ze śmieci i innych przedmiotów.   

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dobrze przygotować samochód osobowy do sprzedaży, kliknij tutaj: https://autosearch.pl/jak-przygotowac-auto-do-sprzedazy-w-komisie-samochodowym/ 

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG