Rozwój technologii V2X - jak wpłynie na przyszłość motoryzacji?

Wyobraźmy sobie idealny świat, w którym podróże są maksymalnie bezpieczne, a wręcz relaksujące. Taki jest zamysł wprowadzenia technologii V2X, która łącząc pojazd z całą infrastrukturą informatyczną, dostarczy kierowcy wszelkich informacji, potrzebnych do usprawnienia każdej podróży.

 

Bezpieczeństwo na drodze

 

Maksymalizacja bezpieczeństwo na drodze jest celem do którego dążą producenci samochodów, twórcy kampanii społecznych oraz wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. W ostatnim czasie jednak, kiedy mamy coraz szybsze samochody, większe przyspieszenie i mocniejsze silniki, pojęcie bezpieczeństwa nabiera innego znaczenia. To już nie tylko wymiana opon na zimowe czy wybór bezpiecznego samochodu. Dziś niemal każdy pojazd niezależnie od typu nadwozia czy klasy samochodu, wyposażony jest w poszczególne systemy bezpieczeństwa:

 • ABS – przeciwblokujący układ hamulcowy
 • EBD – system elektronicznego rozdziału siły hamowania
 • ASR – system kontroli trakcji pojazdu
 • ESP – elektroniczny system stabilizacji toru jazdy
 • AEB – automatyczny system awaryjnego hamowania
 • BAS – system wspomagania hamowania awaryjnego.

Czy można zaoferować coś więcej? Oczywiście. Rozwiązania, które do tej pory podnosiły komfort jazdy samochodem i bezpieczeństwo na drodze to generalnie narzędzia techniczne. Pójdźmy zatem o krok dalej. Nowoczesne samochody wyposażone są już w systemy, które dostarczając kierowcy wielu informacji, mają usprawnić każdą podróż. Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), aplikacje asystentów głosowych, łączenie ze smartfonem czy dotykowy wyświetlacz sprawiają, że kontakt kierowcy z samochodem jest łatwiejszy i bardziej efektywny. Dodatkowo, spotykane w samochodach aplikacje AR , które poprzez nakładanie cyfrowych treści na obiekty występujące w świecie rzeczywistym pokazują kierowcy rzeczywistość rozszerzoną powodują, że nawigacja staje się bardziej intuicyjna. Teraz pora na następny krok – technologię V2X.

 

Czym jest technologia V2X?

 

Innowacyjna technologia V2X to w zamyśle kolejne narzędzie, które ma sprawić, że samochód autonomicznie będzie komunikował się nie tylko z kierowcą, ale również ze światem zewnętrznym. Vehicle-to-everything zakłada, że samochód stanie się jednym z przedmiotów w internecie rzeczy. Będzie zatem komunikował się w czasie rzeczywistym z innymi pojazdami, infrastrukturą, pieszymi, internetem i urządzeniami elektronicznymi. W jakim celu? V2X ma zbierać z otoczenia informacje i przetwarzać je, by w efekcie zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, oraz wybrać najbardziej ekonomiczną i wygodną trasę, nie pomijając aspektu ekologicznego. V2X nie oznacza, że samochód będzie całkowicie autonomiczny, w dalszym ciągu to kierowca będzie podejmował wszystkie decyzje i sterował pojazdem.

 

Jakie elementy zawiera idea V2X?

 

Technologia V2X będzie zawierać takie aplikacje, które umożliwią komunikację samochodu z poszczególnymi obszarami otoczenia. Docelowo mają to być:

 

 1. Bezprzewodowa komunikacja między pojazdami V2V – vehicle-to-vehicle, umożliwi w przyszłości wirtualną wymianę informacji pomiędzy samochodami poruszającymi się w pobliżu oraz o prędkości ich jazdy. Pozwoli to kierowcy w odpowiednim momencie ocenić ewentualne zagrożenia i dokonać bezpiecznego manewru.
 2. Komunikacja pojazd-infrastruktura, określany V2I, ma dostarczać dane do pojazdu o elementach infrastruktury, które mogą się komunikować z pojazdem. Kierowca może w ten sposób pozyskać informacje o robotach drogowych, zatorach czy wypadkach, ale też o wolnych miejscach parkingowych czy nawet warunkach pogodowych. Vehicle-to-infrastructure będzie się zatem komunikował z kamerami, latarniami, sygnalizacją świetlną czy innymi oznakowaniami.
 3. Pojazd-sieć, tłumaczone z vehicle-to-network V2N będzie z założenia dostarczać kierowcy informacji, tak jak V2V i V2I w czasie rzeczywistym, ale obejmujących zasięgiem dalsze trasy i obszary. Umożliwi to kierowcy w razie wystąpienia utrudnień, odpowiednio wcześnie zmodyfikować trasę podróży.
 4. Niespotykaną dotąd innowację będzie stanowić aplikacja vehicle-to-pedestrian V2P, która pozwoli na komunikację jadącego pojazdu z rowerzystami i pieszymi. Jak to możliwe? Sygnał miałby być wysyłany do urządzeń elektronicznych, z jakimi porusza się pieszy: smartwatcha czy opaski fitness. Taki przesył informacji zwiększy bezpieczeństwo, zwłaszcza na pasach, przy skręcaniu w lewo lub poruszaniu się po drogach wewnętrznych.
 5. V2D -vehicle-to-device to komunikacja pojazdu z urządzeniami znajdującymi się w jego wnętrzu. Połączenie samochodu ze smartfonem daje nieograniczone możliwości wpływające na komfort i bezpieczeństwo jazdy. 
 6. Dopełnieniem nowoczesnej, tak zaawansowanej technologii będzie połączenie samochodów elektrycznych BEV, PHEV z siecią elektryczną za pomocą aplikacji V2G vehicle-to-grid. Zrównoważone wykorzystanie zgromadzonej w pojazdach energii elektrycznej ma się odbywać poprzez jej wymianę z siecią elektryczną. 

Czy V2X niesie za sobą zagrożenia?

 

Technologia V2X ma uczynić jazdę maksymalnie bezpieczną, łatwą i komfortową. Świadomość zaistniałych w trasie okoliczności, umożliwi kierowcy wczesne i przemyślane reagowanie, co wpłynie na ograniczenie lub wyeliminowanie sytuacji dla niego stresujących. Pełne działanie technologii V2X wymaga jednak zmodernizowania infrastruktury drogowej oraz zwiększenie przepustowości kanałów komunikacji. 

 

V2X związana jest jednak ze wzrostem zagrożenia cyberprzestępczością, atakami hakerskimi, śledzeniem czy działaniem złośliwego oprogramowania. W końcu samochód, który stale jest podłączony do sieci nie tylko pobiera z otoczenia, ale również dostarcza do systemu mnóstwo informacji, więcej nawet niż nasze smartfony. Taka sytuacja generuje potrzebę wprowadzenia w wielu krajach jednolitych regulacji prawnych w zakresie ochrony informacji o obywatelach.Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG