Sedan - opis i charakterystyka rodzaju nadwozia

Każdy kierowca ma własne preferencje, jeśli chodzi o typ nadwozia. I chociaż często na rynkach motoryzacyjnych można zauważyć trendy modowe, to wielu użytkowników pozostaje lojalnych wobec wybranych modeli samochodów. Bywa również, że upodobania zmieniają się wraz z wiekiem, statusem społecznym, zasobnością majątkową czy prowadzonym stylem życia. Często, poprzez wybór typu nadwozia, kierowca wyraża siebie, swoją osobowość, pragnienia i potrzeby. Sedan, wbrew obserwowanym trendom, wcale nie ustepuje innym rodzajom nadwozi. Wciąż ma szerokie grono zadowolonych użytkowników. 

 

Jak wygląda sedan

 

Jednym z typów nadwozia, obok hatchbacków, kombi, SUV-ów czy coupe jest sedan. 

Sedan należy do klasycznych samochodów o opływowym kształcie i bardzo wygodnym wnętrzu. Niezwykle elegancka sylwetka sedana, a przy tym komfortowa przestrzeń w kabinie pasażerskiej i spore miejsce bagażowe sprawiają, że może być traktowany jako najlepsza wersja połączenia hatchbacka z kombi. Jak to jest możliwe? Producenci samochodów, nadwozie sedana zaprojektowali jako połączenie trzech wyraźnych brył: strefy silnika, kabiny pasażerskiej i bagażnika. Długość samochodów z nadwoziem sedan sięga 480-490 centymetrów.

 

Czym różni się sedan od hatchbacka

 

Sedan jest przede wszystkim dłuższy od hatchbacka i rozłożysty, a co za tym idzie bardziej komfortowy, przy czym wciąż łatwy w manewrowaniu. Przewożenie bagaży w sedanie jest bezproblemowe, a w hatchbacku nieco utrudnione. Hatchbacka charakteryzuje bowiem dwubryłowe nadwozie, składające się z przestrzeni silnikowej i kabiny pasażerskiej. 

 

Rozmiar nadwozia samochodu przekłada się również na jego zastosowanie. Bardzo wygodne sedany doskonale sprawdzają się zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach. Wygoda podróżowania i spore miejsce na bagaże, stanowią przewagę nad samochodami z nadwoziem typu hatchback. Te z kolei świetnie sprawdzają się do jazdy po mieście, na krótsze dystanse, z ograniczonymi miejscami do parkowania. Niewielkie i zwrotne, ułatwią codzienne podróżowanie do pracy, szkoły czy na zakupy.  

 

Cechy charakterystyczne sedana

 

Sedana łatwo rozpoznać po kształcie i sylwetce, wyróżniających go spośród innych typów nadwozi. Jakie zatem cechy szczególne posiada sedan?

  • czworo drzwi
  • dłuższy rozmiar samochodu
  • opływowy, bardzo elegancji kształt
  • komfortowe i bardzo wygodne wnętrze kabiny pasażerskiej
  • sporą przestrzeń bagażową
  • bagażnik otwierany niezależnie od szyby

 

Czy warto nabyć samochód z nadwoziem sedan

 

Sedany mają największy udział w segmencie samochodów klasy premium. Nie bez powodu. Nadwozie sedan posiada wiele zalet, które skłaniają nabywców do ich zakupu.

 

Zdecydowanie tym, co przemawia za wyborem sedana, jest wysoki komfort jazdy. Nisko położony środek ciężkości sprawia, że sedany bardzo dobrze się prowadzą, bezpiecznie i płynnie pokonują zakręty, a także stabilnie trzymają się drogi. Cechy te zapewniają wygodne podróżowanie, nie tylko do pracy, ale również w dalsze trasy, na rodzinne wakacje, w delegację służbową czy spontaniczny wypad za miasto.

 

Skoro już mowa o podróżowaniu, to sedan idealnie spełnia funkcje transportowe. Obszerny bagażnik pomieści nawet średnie walizki czy spore zakupy, bez ograniczania miejsc pasażerskich w drugim rzędzie siedzeń. Ponadto, część bagażowa jest oddzielona od kabiny pasażerskiej, co sprawia, że przestrzeń dla pasażerów nie nagrzewa się latem ani zbytnio nie wychładza zimą. Nie przedostają się również z bagażnika żadne zapachy przewożonych produktów. 

 

Opływowa sylwetka sedana sprawia, że tego typu nadwozie jest klasyczne i ponadczasowe, mimo zmieniających się trendów na rynku motoryzacyjnym. Nadwozie sedan to określenie dla auta wielofunkcyjnego z luksusowym wyposażeniem.

 

Wśród samochodów z nadwoziem sedan, które mamy w salonie, szczególnie polecają się: kilka różnych modeli BMW i Mercedesa, Porsche Taycan 4S, Jeep Cherokee SRT, Bentley Arnage, Toyota Camry, Seat Ibiza 1.2 TSI, Audi A7, Volkswagen Arteon oraz Maserati Quattroporte.

 

Sprawdź naszą ofertę: https://autosearch.pl/samochody/

 

Mankamenty sedana

 

Samochód z nadwoziem sedan posiada cechy, które mogą być traktowane przez niektórych użytkowników jako jego wady. 

 

Rozmiary samochodu mogą utrudniać manewrowanie w ciasnych uliczkach miejskich, na skrzyżowaniach i parkingach. Dla mniej wprawnych kierowców, albo użytkowników poruszających się wyłącznie na krótkich dystansach, wysoki komfort samej jazdy może nie być wystarczający.

 

Bagażnik samochodu, mimo iż dość pojemny, może nie pomieścić wszystkich bagaży na dłuższe wyjazdy. Ponadto mniejszy otwór bagażowy, może przysporzyć trudności lub uniemożliwić spakowanie większych gabarytowo pakunków.

 

Nowe samochody z nadwoziem sedan posiadają dość wysoką cenę zakupu. Warto więc zainwestować w samochód używany. Duża konkurencja na rynku motoryzacyjnym ze strony SUV-ów sprawia, że w całkiem dobrej cenie można nabyć sedana, doskonale wyposażonego i w bardzo dobrym stanie. Patrząc z drugiej strony, odsprzedaż sedana nie przyniesie zysku zbywającemu samochód.

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

Translate »