SUV - opis i charakterystyka rodzaju nadwozia

Jeśli obserwujesz rynek motoryzacyjny, to z pewnością widzisz jak SUV-y zajmują coraz większą jego część. Samochód z nadwoziem SUV, traktowany wcześniej jako typowo terenowy, dziś przyciąga wyglądem, luksusowym wyposażeniem i wysoką funkcjonalnością. Porównaj nawierzchnię dróg czy ulic dzisiaj i kilka/kilkanaście lat wcześniej. Mamy teraz piękne, szerokie, dobrze utrzymane jezdnie i coraz więcej samochodów z nadwoziem SUV. Co sprawia, że SUV-y są tak chętnie wybierane przez nabywców w zasadzie z każdego segmentu konsumentów?

 

Czym jest SUV?

 

SUV łączy cechy samochodu osobowego i terenowego, określany jest również jako samochód sportowo-użytkowy. Duże, przestronne wnętrze samochodu sprawia, że SUV zapewnia zarówno wysoki komfort podróżowania, jak i wygodne przewożenie bagaży, nawet większych gabarytów. Praktyczne i komfortowe SUV-y coraz powszechniej przejmują stylistykę i wzornictwo samochodów osobowych klasy premium, zachowując przy tym parametry i możliwości typowych terenówek. 

 

Zastanawiasz się nad wyborem konkretnej marki czy modelu SUV-a? 

Sprawdź szczegółowe parametry samochodów na naszej stronie: https://autosearch.pl/samochody/, klikając zakładkę „Więcej informacji” przy modelu, który przyciągnął Twoją uwagę. Posiadamy w ofercie SUV-y i samochody terenowe niemal każdej marki: MINI Countryman S, Alfa Romeo Stelvio, Nissan Qashqai 1.2, Range Rover Velar, Lexus NX200T, Ford Kuga, Jeep Cherokee SRT, Toyota 4-Runner oraz po kilka modeli marek: Mercedes, BMW, Porsche, Audi, Kia. Jakie?

 

Przejrzyj koniecznie naszą ofertę lub odwiedź salon AutoSearch w Warszawie. Z pewnością znajdziesz samochód dla siebie.

 

Czemu SUV zawdzięcza rosnącą popularność?

 

SUV-y to samochody zarówno do jazdy po mieście, jak i w dłuższe trasy o zróżnicowanym terenie. Duży samochód, mieszczący w zależności od modelu nawet do siedmiu pasażerów, traktowany jest jako samochód rodzinny. Bardzo często SUV-y wybierane są również przez biznesmenów, gdyż świadczą o prestiżu. Samochody z nadwoziem typu SUV są wysoce bezpieczne i ergonomiczne, dlatego jeżdżą nimi i kobiety, i mężczyźni, chętnie wybierają je również osoby młode. Dodatkowy atut stanowi bardzo bogate wyposażenie.

 

Samochody typu SUV mogą występować z każdą jednostką napędową, przy czym silnik wcale nie musi posiadać dużej pojemności i mocy, coraz częściej w SUV-ach stosowane są silniki małolitrażowe. 

 

Cechy charakterystyczne SUV-a

 

 • samonośna konstrukcja pozbawiona ram
 • wysokie nadwozie
 • duża przestrzeń nad głowami i na nogi
 • przestronne i wygodne wnętrze
 • bardzo dobra widoczność
 • wysoki prześwit do 20 cm
 • napęd na dwa lub cztery koła
 • prestiżowy wygląd
 • pojemny bagażnik
 • ciężar mniejszy niż w typowych samochodach terenowych
 • bezpieczny, wytrzymały podczas zderzeń
 • prosta, nowoczesna konstrukcja silnika
 • bardzo dobre osiągi przy niewielkiej pojemność silnika 
 • wysokie parametry trakcyjne, zapewniające większą przyczepność kół podczas manewrów
 • doskonałe właściwości terenowe
 • niewielkie spalanie

Czym się różni SUV od samochodu terenowego?

 

SUV stanowi skrzyżowanie samochodu terenowego z hatchbackiem. Niewielkie samochody z kołem zapasowym na bagażniku i z napędem na obie osie, świetnie sprawdzały się w terenie i w zasadzie do tego były stworzone. Z biegiem czasu SUV-y nabierały większych rozmiarów, zwiększyła się liczba drzwi do pięciu, a coraz lepsze wyposażenie i elegancki design sprawiły, że SUV-y cicho i dynamicznie wyjechały na ulice. 

 

SUV może posiadać napęd na dwa koła, natomiast wersja terenowa charakteryzuje się napędem na cztery koła. Do częstej jazdy po większych nierównościach, grząskim gruncie, wyboistym czy górzystym terenie, albo po dużym śniegu, najlepszą opcją będzie samochód terenowy. Jeśli tych wyjazdów jest niewiele, a większość podróży to trasy asfaltowymi ulicami, napęd na przód w zupełności wystarczy.

 

Poza tym samochód z napędem na dwie osie jest droższy przy zakupie oraz w czasie eksploatacji, ze względu na większe spalanie, koszty przeglądów czy ewentualne naprawy. 

 

Reasumując, samochody terenowe są cięższe, bardziej masywne, przeznaczone do jazdy po trudnych nawierzchniach, ale za to stabilne i maksymalnie bezpieczne. SUV-y natomiast doskonale sprawdzają się na różnych trasach, zachowując jednocześnie wszystkie najlepsze cechy samochodu osobowego.

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG