Ubezpieczenie Assistance jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które ma na celu pomoc kierowcy w awaryjnych sytuacjach na drodze. Z pozoru błahe problemy, takie jak brak paliwa, rozładowany akumulator czy zakłócenia w działaniu pojazdu, mogą okazać się bardzo kosztowne, jeśli pojawią się z dala od miejsca zamieszkania, na przykład w drodze na wakacje, a co gorsza poza granicami Polski. Assistance może stanowić dopełnienie ubezpieczenia OC/AC, poprzez maksymalne rozszerzenie zakresu ochrony.
Assistance jest dodatkowym ubezpieczeniem, które można dokupić do polisy OC lub pakietu OC/AC. Ma chronić kierowcę przed kosztownymi skutkami awarii samochodu w trasie, zarówno w kraju, jak i za granicą. W ramach ubezpieczenia assistance można skorzystać z pomocy technicznej (związanej bezpośrednio z działaniem pojazdu), pomocy medycznej (dla ubezpieczonego i jego rodziny), pomocy informacyjnej oraz pomocy prawnej. Użytkownicy pojazdów często rezygnują z tej formy dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które wydaje się być zbędnym kosztem. Jednak w sytuacji, gdy samochód odmówi posłuszeństwa podróżującemu poza granicami państwa, koszty holowania, usług serwisowych czy hotelu mogą być liczone w tysiącach złotych.
Zakres ochrony Assistance może być bardzo różny, dlatego niezwykle skrupulatnie trzeba czytać umowę. Generalnie Assistance obejmuje wsparcie ubezpieczonego w kryzysowych sytuacjach na drodze, takich jak:
Polisa polisie nierówna, ogólnie rzecz biorąc im wyższa składka na ubezpieczenie Assistance, tym zakres ochrony będzie szerszy. Ale i tu usługi ubezpieczyciela w każdym przypadku są inne. Weźmy na przykład holowanie. Często zakłady ubezpieczeniowe ograniczają ich zasięg do najbliższego warsztatu lub do kilkudziesięciu kilometrów, albo pokrywają koszty holowania na terenie kraju, a za granicą już nie. Również w umowach ubezpieczeniowych można spotkać tak zwane wyłączenia, np. holowanie samochodu, który zepsuł się w trasie – tak, ale samochodu, który uległ wypadkowi – nie.
Jeśli ubezpieczyciel zapewnia samochód zastępczy, to należy zwrócić uwagę przez ile dni będzie można z niego korzystać. Podobnie jest z czasem zakwaterowania w hotelu.
Ważne dla ubezpieczonego będzie, jakie usługi serwisowe zawiera Assistance, czy wymianę koła, uruchomienie akumulatora, dostarczenie paliwa, czy raczej kompleksowa naprawę samochodu.
Istotne są również, zwłaszcza dla podróżujących za granicę, wyłączenia terytorialne, a więc w których krajach wykupione ubezpieczenie nie obowiązuje.
Wnikliwa analiza zróżnicowanych ofert ubezpieczenia Assistance, z pewnością ułatwi wybór wariantu najbardziej odpowiadającego potrzebom kierowcy.
Już z samego założenia, ubezpieczenie komunikacyjne Assistance jest doskonałym zabezpieczeniem dla osób, które dużo podróżują, zwłaszcza za granicę. O ile we własnym kraju finansowe konsekwencje awarii czy zdarzenia drogowego są do przejścia, to poza jego granicami inne przepisy, bariera językowa, brak pomocy technicznej czy medycznej, będą stanowić dla kierowcy poważny problem.
Roczna składka na ubezpieczenie Assistance w każdym przypadku będzie znacznie niższa od naprawy auta w nieznanym, przypadkowym serwisie samochodowym, od wynajęcia samochodu zastępczego lub przymusowego pobytu w hotelu, najbliższym od miejsca awarii, kolizji lub wypadku drogowego.
Dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne Assistance może okazać się zbawienne w kryzysowej sytuacji, jaka może zdarzyć się nawet najlepszemu kierowcy, podróżującemu sprawnym, luksusowym samochodem. Dodatkowy zakres ochrony wynikający z ubezpieczenia Assistance, połączony z pakietem OC/AC nie dość, że jest bardziej korzystny finansowo, to jeszcze uzupełnia zakres podstawowej ochrony i zabezpiecza przed niemal wszystkimi ryzykami.
Firmy ubezpieczeniowe coraz chętniej proponują ochronę na terenie całej Europy. W gestii użytkownika pojazdu pozostaje więc takie skomponowanie pakietu ubezpieczeniowego, aby podróżowanie stało się bezpieczne i wysoce komfortowe.