Wycena auta przed sprzedażą - jak obliczyć wartość samochodu?

Proces sprzedaży samochodu używanego, jeszcze przed przygotowaniem oferty, rozpoczyna się od oszacowania jego wartości. Od właściwej wyceny samochodu przed sprzedażą, w dużej mierze zależy powodzenie transakcji. Należy się więc do niej odpowiednio przygotować i ocenić wszystkie czynniki wpływające na ustalenie ceny zbycia. Niekiedy wartość sentymentalna jest o wiele wyższa od wartości realnej.

Warto wtedy zdać się na fachową pomoc doradcy z branży motoryzacyjnej.

 

Jak obliczyć wartość samochodu używanego?

 

Najważniejsze parametry wpływające na ustalenie wartości samochodu używanego to jego marka i model, rok produkcji, moc silnika, przebieg, stan techniczny i wyposażenie. Z reguły cena samochodu używanego powinna być zbliżona do innych ofert podobnych pojazdów, ale to od sprzedającego zależy jej wysokość. 

Zbywający samochód nie chce zbytnio stracić na transakcji sprzedaży, ale ustalenie ceny znacznie wyższej od szacowanej, zniechęci potencjalnego kupującego. Jeśli już dyktuje się stosunkowo wysoką cenę, to musi ona mieć uzasadnienie; czy to mały przebieg, czy dodatkowe wyposażenie, czy też bardzo dobry stan utrzymania. 

Z kolei zbyt niska cena samochodu używanego może wzbudzić podejrzenia przyszłego użytkownika pojazdu, co do jego historii i stanu technicznego. Nie warto ukrywać wad samochodu, usterek czy stanu powypadkowego. Takie nieuczciwe praktyki nie tylko narażą nabywcę samochodu na dodatkowe koszty napraw, ale mogą przyczynić się do powstania zagrożenia zdrowia i życia użytkowników dróg.

 

O czym warto wiedzieć przy wycenie auta używanego

 

Duże znaczenie przy wycenie auta używanego, ma kraj produkcji. Kupujący chętniej decydują się na samochody produkowane i zarejestrowane w kraju, niż sprowadzane z zagranicy, których historia serwisowa może nie być pewna.

Istotna jest również cena katalogowa pojazdu. Nowe samochody najszybciej i najwięcej tracą na wartości w pierwszych 3-4 latach użytkowania. W miarę upływu czasu ich cena spada coraz wolniej, a to jaki pułap osiągnie w danym czasie, zależy od stopnia jego eksploatacji.

Warto wiedzieć, że ceny samochodów używanych różnią się od siebie w zależności od regionu kraju. W bogatych województwach, gdzie poziom życia mieszkańców jest wyższy, ceny aut używanych, koszty ich eksploatacji i ubezpieczenia także będą większe. 

 

Co ma wpływ na podniesienie wartości samochodu?

 

Już wiemy jakie czynniki wpływają na wycenę samochodu używanego oraz to, że może się ona różnić od przeciętnej, szacowanej ceny używanego auta. Co zatem wpływa na podwyższenie ceny? Poznajmy warunki wyceny auta przed sprzedażą.

 

Bezwypadkowość samochodu, brak ukrytych usterek czy wad (również fabrycznych), to atut, dzięki któremu sprzedający może dyktować cenę wyższą niż konkurencja. Kupujący chętnie zapłaci więcej za samochód, którego można być pewnym. 

 

Bardzo dobry i dobry stan techniczny, podparty książką serwisową oraz fakturami za naprawy i konserwacje, to kolejny argument to podniesienia ceny sprzedawanego samochodu. Jeśli jeszcze sprzedający zgodzi się na sprawdzenie auta w wybranej przez kupującego stacji kontroli pojazdów, to nabywca śmiało może zdecydować się na zakup.

 

Niewielki przebieg w stosunku do rocznika, to kolejny argument przy wycenie samochodu używanego, który pozwoli ustalić cenę sprzedaży wyższą niż przeciętna. Mało eksploatowany samochód w dobrym stanie, przez długie lata posłuży nowemu właścicielowi, bez konieczności ponoszenia kosztów napraw.

 

Wartość samochodu używanego może podnieść również kapitalny stan jego utrzymania. Zadbany, serwisowany i garażowany samochód, mimo upływu lat będzie wyglądał niemal jak nowy. Nie bez znaczenia jest również czystość wewnątrz auta, często pierwsze wrażenie decyduje o powodzeniu sprzedaży samochodu po ustalonej, oczekiwanej cenie.

 

Wyższa cena samochodu używanego może wynikać również z jego dodatkowego wyposażenia, ponad standardowe. Czujnik cofania, podgrzewane fotele i kierownica, asystent pasa i parkowania do elementy, które podnoszą komfort i wygodę jazdy. Za dobrze wyposażony egzemplarz kupujący jest w stanie zapłacić więcej. 

 

Jak dokonać wyceny samochodu przed sprzedażą?

 

Na rynku motoryzacyjnym istnieje wiele narzędzi do obliczenia wartości samochodu używanego. Oczywiście można oszacować wartość samochodu na podstawie ofert innych sprzedających podobne pojazdy, prześledzić ceny katalogowe i odpowiednio je skorygować lub skorzystać z dostępnych na rynku, płatnych informatorów. Można również zlecić wycenę auta przed sprzedażą profesjonalnym pośrednikom. Auto Search w Warszawie w ramach świadczonych usług na rynku motoryzacyjnym, oferuje również doradztwo w sprzedaży samochodu. Wieloletnie doświadczenie i fachowa wiedza pracowników salonu, pozwoli Ci uniknąć stresu związanego z procedurą wyceny i zbycia samochodu oraz zagwarantuje sprzedaż na satysfakcjonujących Cię warunkach.

 

Zapraszamy więc do kontaktu!

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

Translate »