Formy finansowania samochodu - którą wybrać?

Posiadanie samochodu w dzisiejszych czasach to konieczność. Ale skoro samochód jest niezbędny do realizacji codziennych zadań, to czy powinien kojarzyć się z uciążliwym zobowiązaniem? Nic podobnego. Jeśli musisz mieć samochód, to wybierz maksymalnie komfortowy i bezpieczny, najlepiej dopasowany do Twojego stylu życia. Możesz sobie na to pozwolić, dzięki różnym formom finansowania pojazdu. 

 

Wybór formy finansowania samochodu

 

Najprostszym sposobem sfinalizowania transakcji kupna samochodu będzie płatność gotówkowa. Jednak nie każdy nabywca w momencie zakupu dysponuje odpowiednią ilością środków finansowych. Istnieje kilka rozwiązań takiej sytuacji, należy się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami. Która zatem forma finansowania samochodu okaże się najkorzystniejsza: pożyczka, kredyt, leasing czy może cesja leasingu? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze formy finansowania samochodu? Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, omówimy pokrótce każdą z nich.

 

Pożyczka

 

Pożyczka gotówkowa jest najszybszym sposobem na pozyskanie funduszy i jeśli pożyczkobiorca posiada zdolność kredytową, pieniądze pojawią się na jego koncie w ciągu kilku minut od podpisania umowy. Pożyczka gotówkowa udzielana jest na dowolny cel, również na zakup samochodu, przy czym nie ma obowiązku udokumentowania, na co klient przeznaczył pieniądze. 

 

Pożyczkobiorca musi liczyć się z kosztami pożyczki, na które składają się: odsetki, prowizja i ewentualne ubezpieczenie, jeśli na takie się zdecyduje. Może to być ubezpieczenie na życie lub na wypadek trudnych sytuacji losowych, np. utraty pracy. Wadą pożyczki gotówkowej może być niższa kwota kredytu i stosunkowo krótki okres kredytowania.

 

Kredyt

 

Kredyt samochodowy jest formą finansowania zakupu samochodu, znacznie bardziej korzystną niż pożyczka gotówkowa. Jest zobowiązaniem celowym, udzielonym konkretnie na zakup pojazdu nowego lub używanego, zgodnie z przedmiotem umowy. W przypadku kredytu samochodowego banki posiadają więcej zabezpieczeń na wypadek braku spłaty rat, dzięki temu koszt kredytu jest niższy. Do takich zabezpieczeń spłaty kredytu można zaliczyć cesję polisy AC lub zastaw pojazdu. Jednak i tu istnieją pewne ograniczenia. Kredyt może być udzielony na samochód nie starszy niż 10 lat, lub spłata ostatniej raty kredytu samochodowego musi nastąpić zanim samochód osiągnie wiek 15 lat. 

 

Biorąc pod uwagę sposób spłaty rat, kredyty samochodowe dzielą się na: 

  • kredyty standardowe – przez cały okres kredytowania, kredytobiorca spłaca stałe lub malejące miesięczne raty kapitałowo-odsetkowe
  • kredyty jednoratalne – pozostała po wniesieniu wkładu własnego część kredytowana, spłacana jest jednorazowo w terminie określonym w umowie kredytowej
  • kredyty balonowe – kredytobiorca spłaca niskie raty do momentu pokrycia nawet 80% wartości pojazdu, a pozostałe zadłużenie spłaca jednorazowo.

Kredyt samochodowy wymaga wkładu własnego, a bank do czasu spłaty kredytu będzie wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel. Kwota kredytu samochodowego jest znacznie wyższa niż gotówkowego, natomiast oprocentowanie o wiele niższe. Formalności kredytowe są tu dość skomplikowane, ale w przypadku trudności swoją pomoc w tym zakresie oferują doświadczeni pracownicy Auto Search w Warszawie. 

 

Leasing

 

Alternatywą dla kredytów bankowych jest leasing, przeznaczony dla przedsiębiorców i osób fizycznych na zakup samochodu osobowego lub ciężarowego do 3,5 tony. Leasing wyróżnia się elastycznymi warunkami umowy i płatności. 

 

Leasing jest najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania samochodu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na korzyści wynikające z odliczeń podatkowych oraz możliwości ujęcia w koszty uzyskania przychodu do 75% wydatków związanych z eksploatacją samochodu. Tak jest w przypadku leasingu operacyjnego

 

Mniej popularny jest leasing finansowy, który daje posiadaczowi pojazdu możliwość odliczenia od podatku część odsetkową raty leasingowej i amortyzację.

 

Sprawdź warunki umowy leasingowej: https://autosearch.pl/leasing-samochodu-na-firme-co-warto-wiedziec/

 

Trzeci rodzaj leasingu, to leasing konsumencki, który daje możliwość korzystania z samochodu klientom indywidualnym. Zaletą tej formy finansowania samochodu jest wysokość raty, przystępnej dla gospodarstwa domowego, osiągającego przeciętne dochody. Problem może stanowić konieczność wniesienia wpłaty wstępnej, sięgającej nawet 20% wartości samochodu. 

 

Doskonałym rozwiązaniem sfinansowania niemal nowego samochodu i dla osób fizycznych, i przedsiębiorców, będzie cesja leasingu, o której dowiesz się więcej z naszego bloga: https://autosearch.pl/cesja-leasingu-czyli-jak-sprzedac-auto-w-leasingu/

 

Szeroka oferta i duży wybór form finansowania samochodu

 

Auto Search oferuje każdą z możliwych form finansowania samochodu, a więc leasing, kredyt, pożyczkę lub cesję. Formę finansowania możesz sprawdzić na naszej stronie: https://autosearch.pl/samochody/, klikając przy wybranym samochodzie w zakładkę „Więcej Informacji”. 

 

Jeśli zdecydujesz się na zakup pojazdu w naszym salonie, trafisz pod opiekę wyspecjalizowanej kadry pracowników, którzy z pasją i wielkim zaangażowaniem przeprowadzą Cię przez czasochłonny, skomplikowany i niekiedy męczący proces nabycia wymarzonego samochodu.

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

Translate »