Hatchback - opis i charakterystyka rodzaju nadwozia

Przy wyborze samochodu, bardzo często decydującym kryterium jest jego przeznaczenie. Zakup pojazdu, w wielu przypadkach jest inwestycją na lata, dlatego wszystkie jego funkcje powinny w satysfakcjonujący sposób spełniać oczekiwania kierowcy. Samochód ma zapewniać komfort podróżowania, a przy tym być maksymalnie użyteczny. Jaki zatem jest hatchback?

 

Cechy charakterystyczne hatchbacka

 

Hatchback posiada wiele cech charakterystycznych, które czynią go podobnym do innych typów nadwozia, a jednocześnie odróżniają od pozostałych i sprawiają, że jest niezwykle popularny. W czym więc tkwi fenomen hatchbacków? 

 

Przede wszystkim hatchback to duża ilość modeli różnych marek, odróżniających się od siebie wyglądem, dodatkami, designem, wyposażeniem czy nawet mocą silnika. 

 

Hatchbacki to samochody kompaktowe, niewielkich rozmiarów, wśród których każdy kierowca znajdzie najbardziej dla siebie optymalne rozwiązania. Hatchback doskonale sprawdza się jako samochód miejski, wygodny w prowadzeniu i łatwy do parkowania. Równie często wybierany jest jako samochód sportowy lub rajdowy, o sylwetce niezwykle lekkiej i zwrotnej lub muskularnej i ociężałej. 

 

Cechy charakterystyczne samochodów z nadwoziem typu hatchback:

 • ścięty pod kątem ostrym tył samochodu
 • mniejszy kąt nachylenia szyby, będącej elementem pokrywy bagażnika
 • wiele wariantów stylistycznych
 • stosunkowo lekkie nadwozie hatchback, wpływające na mniejsze spalanie
 • różne rodzaje silnika
 • dwu lub trzybryłowa konstrukcja
 • wersje trzydrzwiowe i pięciodrzwiowe
 • nieco krótsze płyty podwozia, na których konstruowane są hatchbacki, ułatwiające manewrowanie i parkowanie
 • klapa bagażnika liczona jako dodatkowe drzwi
 • tył samochodu zakończony drzwiami bagażnika zwykle na pełnej długości tylnej osi
 • swobodny dostęp do części bagażowej
 • możliwość złożenia drugiego rzędu siedzeń
 • praktyczne zastosowanie i duża funkcjonalność bagażnika 

 

Do jakich segmentów użytkowników samochodów skierowany jest hatchback?

 

Wiele wariantów hatchbacka oraz jego cechy charakterystyczne sprawiają, że ten typ nadwozia cieszy się popularnością wśród różnych grup odbiorców. Ze względu na niezbyt duże rozmiary, hatchback świetnie sprawdza się do codziennej jazdy po mieście. Jest łatwy do prowadzenia na zatłoczonych ulicach, bardzo zwrotny i wygodny w parkowaniu. 

 

Hatchbacki są wysoce funkcjonalne dla osób, które często potrzebują przewieźć bagaże czy inne ładunki. Pomimo niewielkich gabarytów, hatchback doskonale nadaje się do przewożenia większych zakupów, dziecięcego wózka czy nawet niewielkich mebli. 

 

Pięciodrzwiowe samochody z nadwoziem typu hatchback zapewniają wygodną jazdę na krótkich trasach, nawet dla czterech osób. Dłuższe dystanse natomiast, to komfortowa jazda dla 2 lub 3 podróżujących. Na pojazd z tego typu nadwoziem decydują się więc zarówno rodziny jak i single.

 

Hatchbacki chętnie wybierane są przez młodych kierowców na pierwsze auto, ale też przez bardziej wymagających użytkowników dróg. Wynika to z różnych pojemności silnika, instalowanych w hatchbackach. Z reguły krótkie hatchbacki, cechujące się niewielkim spalaniem, mogą występować również w wersjach z bardziej pojemnymi silnikami, zapewniającymi wyższe prędkości. 

 

Praktyczne wykorzystanie auta z nadwoziem hatchback

 

Hatchback często jest traktowany jak połączenie pojazdu typu kombi z sedanem. W zestawieniu z kombi, hatchbacki są znacznie mniejsze, a klapa bagażnika zaczyna się wcześniej niż w modelach typu kombi. 

 

W porównaniu z nadwoziem sedan, drzwi bagażnika w hatchbacku są znacznie szersze i większe, a całkowita powierzchnia bagażowa w aucie typu hatchback jest zwykle zauważalnie większa od powierzchni oferowanej przez sedan. 

 

Cechą charakterystyczną hatchbacka jest duża przestrzeń bagażowa. Tył samochodu zakończony jest drzwiami bagażnika, które otwierają się do góry, z szybą otwieraną oddzielnie lub oknem stałym. Ostro ścięty tył samochodu nie ogranicza więc dość pojemnej  jego części bagażowej. 

 

Dodatkowym atutem hatchbacka są składane siedzenia w drugim rzędzie i brak zabudowy bagażowej. W samochodach z rodzajem nadwozia typu hatchback, część pasażerską od bagażowej oddziela jedynie podnoszona półka, co zapewnia swobodny dostęp do kufra z wnętrza auta. Natomiast sposób otwierania bagażnika umożliwia dostęp nie tylko do przestrzeni bagażowej, ale również do wnętrza samochodu. 

 

Fenomen samochodów z nadwoziem hatchback na rynku motoryzacyjnym

 

Samochody z nadwoziem typu hatchback występują w wielu wersjach. Tak szeroki wybór marek i modeli sprawia, że hatchback jest samochodem, cieszącym się dużą popularnością. 

 

Niezależnie od modelu, hatchbacki uznawane są za samochody eleganckie i dobrze się prezentujące. Hatchbacki zaliczane są do samochodów klasy średniej – wyższej. Są przyjemne w eksploatacji, funkcjonalne, wysoce użyteczne i stosunkowo niedrogie. 

 

W ofercie Auto Search Warszawa znajdziesz zarówno mniejsze wersje samochodów z nadwoziem hatchback: Mini Cooper, Mini Cooper JCW, Mini One, jak i większe: Mercedes A200, Mercedes-AMG A45s, BMW M135i xDrive, Toyota Yaris 1.0 Active, Audi RS3 Sportback.

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG