Samochód nowy czy używany - na jaki warto się zdecydować?

Zwykle na etapie, kiedy Twoja pozycja zawodowa jest stabilna, życie rodzinne poukładane, a sytuacja mieszkaniowa i finansowa unormowana, przychodzi czas na wybór samochodu, który ma Ci służyć przez lata. Wielu kierowców staje wtedy przed dylematem, jaki samochód wybrać? Czy lepszą opcją będzie nowy samochód z salonu, czy może jednak używany samochód wyższej klasy?

 

Szeroki wybór marek i modeli

 

Jeśli decydujesz się na zakup nowego samochodu, to oczekujesz, że już po pierwszej wizycie w salonie samochodowym będziesz właścicielem wymarzonego pojazdu. Niestety, często jest tak, że na wybrany model czas oczekiwania wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. 

 

Poza tym, jeśli z zakupem nosiłeś się już od dłuższego czasu, to możesz być zaskoczony, że linia produkcyjna danego modelu już się zakończyła, a w sprzedaży pojawiły się modele nieco zmienione, z inaczej wyprofilowanym nadwoziem, zmienionymi lampami lub elementami wyposażenia różniącymi się od preferowanych przez Ciebie. 

 

W przypadku samochodu używanego, w zasadzie wybór jest niewielki, ale jeśli znajdziesz w ofercie auto, jakim byłeś zainteresowany, to sfinalizowanie transakcji przebiega bardzo szybko.   

 

Cena samochodu, a jego wartość

 

Kwota, jaką możesz i chcesz wydać na zakup samochodu, to w zasadzie czynnik decydujący o nabyciu wybranego pojazdu. Oczywistym jest fakt, że nowe samochody są droższe od ich odpowiedników na rynku wtórnym. Warto jednak wziąć pod uwagę, że samochody najwięcej tracą na wartości po pierwszych trzech latach użytkowania, a spadek ceny sięga od 30 do 50% wartości początkowej. Jeśli więc zdecydujesz się na samochód używany, to za znacznie niższą cenę możesz nabyć doskonałej jakości samochód z niewielkimi śladami użytkowania. 

 

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na zakup samochodu nowego czy używanego, nie musisz jednorazowo zbytnio obciążać domowego budżetu. Doskonałą formą finansowania samochodu jest bowiem leasing konsumencki, dostępny dla osób fizycznych zarówno przy zakupie samochodów nowych, jak i używanych. Sprawdź taką możliwość w Auto Search Warszawa.

 

Nienaganny stan techniczny

 

Zakup nowego samochodu z gwarancją producenta daje poczucie bezpieczeństwa i pewności bezawaryjnej eksploatacji pojazdu przez długie lata. Czy tak jest rzeczywiście? W ostatnim czasie czy to z winy podzespołów produkowanych przez podwykonawców, czy stosowania gorszej jakości materiałów, zdarza się, że nowe samochody po krótkim czasie użytkowania ujawniają wady fabryczne. Niektóre z nich są na tyle poważne, że producent wycofuje daną partię samochodów z rynku, oferując w zamian nieco inny samochód, oczywiście z rozliczeniem różnic wartości każdego z pojazdów. Inne wady naprawiane są wielokrotnie w ramach gwarancji, gdzie producent pokrywa koszty części zamiennych, natomiast za naprawę klient musi zapłacić sam. Wady fabryczne w nowych samochodach są dużym zaskoczeniem, często usterki nie są znane, jeśli pojazd niedawno został wprowadzony na rynek, przysparzają więc wiele problemów ze zdiagnozowaniem i naprawą. 

 

W przypadku samochodów używanych usterek i awarii w zasadzie się spodziewamy i decydując się na taki zakup, świadomie kalkulujemy koszty. Aby zminimalizować ryzyko częstych napraw, wybieramy modele uznawane za mało awaryjne, dokładnie sprawdzamy historię pojazdu, książkę serwisową i jego stan techniczny, najlepiej w niezależnej Stacji Kontroli Pojazdów. Bardzo ważne jest to, żeby nabyć samochód w pewnym i sprawdzonym komisie samochodowym, który dodatkowo udziela gwarancji na sprzedawany samochód używany. O wszystkich usługach związanych z pośrednictwem w zakupie samochodu używanego przeczytasz tutaj: https://autosearch.pl/kup-samochod/

 

Wygląd samochodu

 

Jesteśmy wzrokowcami, dlatego pierwsze wrażenie często decyduje o tym, jaki samochód kupimy. Nowe fabrycznie samochody mają idealny lakier, bez chociażby najmniejszych odprysków czy zarysowań, czyste i pachnące świeżością wnętrze, idealną tapicerkę i pokrowce, dywaniki i wszystkie elementy wyposażenia. Jakość oczywiście kosztuje. 

 

Czy używany samochód musi wyglądać gorzej? Nic podobnego. Można kupić samochód używany sporo zaniżając cenę ze względu na widoczne ślady użytkowania, a następnie poddać go detailingowy samochodowemu. Car detailing to nie tylko renowacja i konserwacja lakieru, tapicerki skórzanej czy innych elementów wyposażenia. Nieograniczone możliwości usług detailingowych doprowadzą twój samochód do stanu idealnego, a ponadto dają możliwość zmiany koloru lakieru, bez konieczności lakierowania. 

 

Wybór samochodu nowego lub używanego to indywidualna decyzja kupującego. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, obydwa też są obarczone pewnym ryzykiem. Jeśli nie możesz się zdecydować, warto skorzystać z doradztwa w zakupie samochodu, oferowanego przez Auto Search Warszawa.

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG