Kombi - opis i charakterystyka rodzaju nadwozia

Kombi posiada wiele cech wspólnych z innymi rodzajami nadwozia, a jednocześnie jego indywidualne właściwości sprawiają, że wciąż znajduje swoich nabywców. Z artykułu dowiedzą się Państwo, jak rozpoznać kombi i dlaczego warte jest uwagi.

 

Cechy charakterystyczne nadwozia Kombi

 

Kombi jest rodzinnym samochodem osobowym, wygodnym i bardzo funkcjonalnym. Spośród innych typów nadwozia wyróżnia się wydłużoną częścią tylną, przeznaczoną na bagażnik.

 

Cechy samochodu z nadwoziem typu kombi:

 • dwubryłowe nadwozie
 • duża część bagażowa
 • spore możliwości transportowe
 • klapa bagażowa otwierana z tylną szybą 
 • tylna szyba minimalnie odchylona od pionu
 • jednakowa wysokość dachu na całej długości auta
 • zakończenie dachu niemal na linii ze zderzakiem
 • dodatkowa para bocznych okien w części bagażowej za słupkiem C (w sumie trzy pary szyb bo bokach samochodu)
 • przestronna kabina pasażerska
 • wygoda podróżowania na dłuższych trasach
 • wersje pięciodrzwiowe i nadal spotykane trzydrzwiowe

Możliwości transportowe Kombi

 

Duża przestrzeń bagażowa kombi sprawia, że doskonale sprawdza się do przewożenia nawet większych gabarytowo ładunków, sprzętu sportowego czy mebli. Pojemność bagażnika w samochodach kombi standardowo wynosi 400-500 litrów, choć zdarzają się modele oferujące ponad 600 litrów. Atutem kombi jest więc duża przestrzeń bagażowa, nawet przy rozłożonej tylnej kanapie. Jeśli dodatkowo drugi rząd siedzeń zostanie złożony, pojemność ta wzrasta nawet trzykrotnie. Kombi jest więc samochodem z idealnym typem nadwozia do przewożenia większej ilości bagaży, lub ładunków o dużych rozmiarach i wadze.

 

Komfort podróżowania Kombi

 

Możliwości transportowe samochodów z nadwoziem kombi to nie wszystkie jego walory. Kombi jest samochodem rodzinnym, wygodnym do podróżowania na dłuższe dystanse. Przestronna kabina pasażerska zapewnia komfort jazdy dla pięciu osób. Osoby siedzące na tylnej kanapie mają dużo miejsca na nogi. 

 

Dodatkowo, wysoko poprowadzona linia dachu na całej długości samochodu, zapewnia więcej przestrzeni nad głowami. W odróżnieniu od samochodów z nadwoziem typu sedan, tylna część dachu kombi nie zniża się ku dołowi, a szyba jest o wiele mniej pochylona.  

 

Nie tylko w porównaniu z sedanem, ale również z hatchbackiem czy liftbackiem, kombi oferuje najwięcej miejsca w kabinie i bagażniku. 

 

Kombi, a SUV

 

Ze względu na dużą część pasażerską i bagażową, samochody z nadwoziem typu kombi utożsamiane są z SUV-ami. Te dwa rodzaje nadwozi jednak zasadniczo różnią się od siebie. SUV-y to połączenie samochodu osobowego z terenowym, natomiast kombi z terenówką nie ma nic wspólnego. Samochody Kombi posiadają aerodynamiczną bryłę, bardzo często powstają na bazie  wydłużonych sedanów lub hatchbacków klasy D. SUV-y zaś są wyższe i wyglądają na bardziej masywne, zachowując przy tym elegancki i estetyczny wygląd. Na nadwoziu typu kombi bazuje większość aut terenowych, jak również karetki Pogotowia Ratunkowego

 

Dla kogo przeznaczone jest kombi?

 

Bryła samochodu z nadwoziem typu kombi i jego wydłużony kształt sprawiają, że świetnie nadaje się na rodzinne wyjazdy. Jego funkcjonalność i praktyczne zastosowanie wynikają również z dużych rozmiarów bagażnika. 

 

Początkowo samochody kombi były traktowane jako taksówki lub auta dostawcze. Z biegiem czasu, stały się idealnym rozwiązaniem dostępnym dla wszystkich użytkowników klasy średniej

 

Powiększone gabaryty kombi sprawiają jednak, że jest on trudniejszy do manewrowania po mieście czy zatłoczonych parkingach. Wybór kombi wynika więc z jasno sprecyzowanych potrzeb i preferencji użytkownika.

 

W ofercie Auto Search znajdują się obecnie Skoda Octavia DSG z silnikiem diesla, Skoda Octavia RS z silnikiem benzynowym oraz niepowtarzalne Audi A6 Avant

 

Kombi swoje zastosowanie znajdują również jako samochody służbowe, zapewniające wygodną i komfortową jazdę oraz jako pojazdy firmowe do przewożenia ładunków

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG