Jaki samochód sportowy warto kupić?

Sportowy samochód to marzenie każdego dorastającego mężczyzny, już od czasu zabawy resorakami. W końcu, wcześniej czy później, następuje moment na realizację dziecięcych marzeń. Sportowe samochody bardzo często wybierają na pierwsze auto młodzi kierowcy. Dojrzali mężczyźni zaś, zafascynowani sportowymi autami, nabywają je jako drugi pojazd, obok samochodu rodzinnego.

 

Cechy charakterystyczne dla samochodu sportowego

 

Sportowe auto posiada cechy, dzięki którym nie sposób pomylić go z innymi pojazdami. Czym się wyróżnia i co sprawia, że samochód sportowy jest obiektem pożądania tak wielu kierowców?  

  1. Właściwy stosunek mocy silnika do masy własnej. Nieduża masa całego samochodu zestawiona jednocześnie z mocnym silnikiem gwarantuje najlepsze osiągi; wysoką prędkość maksymalną 200 do 250 km/godzinę oraz przyspieszenie do “setki” maksymalnie w 5-6 sekund. W samochodach sportowych pojemność silnika nie powinna przekraczać 3 litrów, ponieważ większa pojemność sprawia, że auto jest cięższe, a co za tym idzie zwiększa się nacisk na przednią oś pojazdu.
  2. Zawieszenie, umożliwiające jak najszybsze i dynamiczne pokonywanie zakrętów. Niektóre wersje samochodów sportowych wyposażone są w spoiler stały lub wysuwany. Poprzez zwiększenie wraz ze wzrostem prędkości jednostkowej siły nacisku opony na nawierzchnię, spoiler umożliwia pokonywanie zakrętów z większą prędkością, ale również posiada funkcję wspomagającą hamowanie przy dużych prędkościach.
  3. Nadwozie o stosunkowo niskim współczynniku oporu powietrza. Dlatego samochody sportowe posiadają z reguły opływowy kształt karoserii, niski dach i zawieszenie, mały bagażnik, nisko umieszczone siedzenia oraz dwoje drzwi. Niewielkie i dość lekkie sportowe auta często występują w wersji cabrio i coupe. 
  4. Układ hamulcowy, zapewniający skuteczne wyhamowanie samochodu z prędkości maksymalnej.
  5. Opony zapewniające jak najlepszą przyczepność do podłoża przy dużych prędkościach.

O czym należy pamiętać, decydując się na samochód sportowy?

 

Samochód sportowy to z jednej strony spełnienie marzeń większości kierowców, a z drugiej prestiż jego właściciela. Posiadanie samochodu sportowego wiąże się jednak z dość wysokim kosztem jego zakupu i eksploatacji. Ponadto, ze względu na dużą moc i dynamikę jazdy, auta sportowe częściej narażone są na udział w kolizjach, otarcia czy zarysowania. Przed zakupem samochodu sportowego warto zatem zbadać jego historię serwisową i stan techniczny, aby wykluczyć poważniejsze awarie czy kosztowne naprawy w przyszłości.  

 

Jaki samochód sportowy warto kupić?

 

Nie ma gotowej odpowiedzi, jaki samochód sportowy najlepiej kupić. Sportowe samochody produkowane są przez wyspecjalizowane firmy, do których należą Jaguar, Lotus, Aston Martin, BMW, Ferrari, Lamborghini, Porsche, ale też przez producentów wprowadzających na rynek samochody należące do innych segmentów.

 

Sprawdź w ofercie https://autosearch.pl/samochody/, który samochód sportowy będzie dla Ciebie odpowiedni.

 

Wiemy już, jak rozpoznać sportowe auto. Z reguły są to małe samochody z niskim środkiem ciężkości, utwardzonym zawieszeniem, precyzyjnym układem kierowniczym i dobrym stosunkiem mocy do masy. Nie możemy jednak zapominać, że typem nadwozia polecanym dla sportowych samochodów jest również SUV. Mimo, że ten rodzaj nadwozia nie wpasowuje się w opis typowego sportowego samochodu, to doskonale sprawdza się w przypadku jazdy w nietypowych, trudnych warunkach, oferując wysoki poziom komfortu jazdy oraz dużo miejsca dla pasażerów.

 

Optymalny moment na zakup auta sportowego

 

Samochody sportowe błyskawicznie osiągają wysoką prędkość maksymalną. Wyposażone w sześciocylindrowe silniki i napęd na tylną oś, wymagają od kierowcy opanowania i wprawy w prowadzeniu samochodu. Nie są więc dobrym wyborem na pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Brak doświadczenia, adrenalina, a czasem i brawura mogą źle wróżyć. Nie ma określonej granicy wieku, powyżej której prowadzenie auta sportowego jest dozwolone czy wskazane. Tutaj decyduje doświadczenie i dojrzałość emocjonalna kierowcy.    Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG