Pierwszy samochód - jak dokonać najlepszego wyboru?

Zakup pierwszego samochodu to niekiedy długo wyczekiwany i ważny moment w życiu kierowcy. Oczywiście nie jest to wybór na stałe, a samochód po pewnym czasie można zmienić, ale to pierwsze chwile za kierownicą nieraz decydują o tym czy prowadzenie samochodu będzie dla kierowcy przyjemnością, czy stanie się uciążliwym obowiązkiem, dyktowanym potrzebami dnia codziennego. 

 

Pierwszy samochód dla niedoświadczonego kierowcy

 

Bardzo często jest tak, że kierowca, kupując pierwszy samochód chce zaistnieć na drodze. Ambicją nowych kierowców jest zatem wysokiej klasy samochód, duży, dobrze się prezentujący i najlepiej z wysokim przyspieszeniem. 

 

Codzienna eksploatacja pojazdu jednak szybko weryfikuje te oczekiwania. Drogie samochody oznaczają również niemałe koszty napraw, duże przyspieszenie to większe spalanie, a co za tym idzie kosztowne tankowanie, a większe gabaryty samochodu przysparzają trudności niedoświadczonym kierowcom w poruszaniu się po mieście, parkowaniu czy innych manewrach. 

 

Jak zatem dokonać właściwego wyboru i na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego samochodu? Poniżej kilka podpowiedzi dla młodych czy to wiekiem, czy stażem kierowców.

 

Nowy czy używany?

 

Nowy kierowca bardzo często nie posiada jeszcze doświadczenia, wyczucia i automatycznych, dobrych nawyków, jeśli chodzi o prowadzenie samochodu, manewrowanie czy reakcje na różne sytuacje w ruchu ulicznym. Dlatego, często zdarzają się otarcia lakieru, rozbite lampy lub delikatne wgniecenia. Nie wynika to bynajmniej z braku umiejętności, ale z niewłaściwej oceny odległości, którą nabywa się wraz z doświadczeniem i przejechanymi kilometrami. Warto więc na pierwszy samochód wybrać auto używane. Niższe będą koszty usuwania usterek i ewentualnych napraw, a poza tym samochodu używanego mniej szkoda w razie zarysowań czy nawet drobnych uszkodzeń. 

 

Podróżowanie samochodem używanym nie generuje u kierowcy tak wysokiego poziomu stresu, jak w przypadku pojazdu nowego, w związku z czym i jazda jest bezpieczniejsza i komfort prowadzenia auta większy. Warunkiem koniecznym, decydującym o wyborze samochodu używanego, jest jednak dobry stan techniczny pojazdu i pewna historia serwisowania, bez ukrytych wad czy zatajonych usterek.  

 

Odpowiedni typ nadwozia

 

Dobrze jest na pierwszy samochód wybrać auto miejskie lub kompaktowe, niewielkich rozmiarów, wygodne i zwrotne. Niekiedy mówi się, że jeśli kierowca nauczy się jeździć dużym samochodem, to pojedzie każdym. Prawda jest taka, że samochód z każdym rodzajem nadwozia prowadzi się inaczej i to od wyczucia konkretnego pojazdu zależy komfort jego użytkowania. 

 

Na pierwszy samochód zaleca się z reguły auta mniejsze, o prostej konstrukcji, dość popularne na rynku motoryzacyjnym. Związane jest to z dostępnością części zamiennych, ich ceną i kosztami napraw. Znacznie droższe będą naprawy SuV-a czy samochodów sportowych, nawet jeśli zamiast autoryzowanego serwisu wybierzemy prywatny warsztat samochodowy. 

 

Więcej o typach nadwozi przeczytasz tutaj: https://autosearch.pl/rodzaje-nadwozia/

 

Cena samochodu

 

Cena pierwszego samochodu zależy od indywidualnych możliwości finansowych kupującego, lub zasobności budżetu domowego. Często firmy pośredniczące w transakcjach kupna-sprzedaży samochodów, jak Auto Search Warszawa, oferują różne formy finansowania pojazdu. Dzięki takim rozwiązaniom, można nabyć zarówno nowy samochód, jak i używany, z pewną, sprawdzoną historią oraz w bardzo dobrym stanie technicznym. Korzystając z usług pośrednika, nabywca ma pewność, że dokonuje bezpiecznego zakupu samochodu krajowego lub zagranicznego. Decydując się na pierwszy samochód warto więc zdać się na fachowe doradztwo profesjonalistów.

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Profesjonalne doradztwo w zakupie samochodu – pomoc przy zakupie aut nowych i używanych

 

Koszty eksploatacji

 

Wybierając pierwszy samochód, nie można zapominać o kosztach jego eksploatacji. Nie chodzi tu tylko o ceny części zamiennych, napraw i serwisowania, ale o codzienne zużycie paliwa. Warto więc, o ile to możliwe, wybrać samochód z niewielkim spalaniem. Bezpieczniej dla niedoświadczonego kierowcy będzie wybrać pierwszy samochód z napędem na przednią oś oraz z nieco niższymi osiągami.

 

Pojemność silnika ma również wpływ na kwoty obowiązkowego ubezpieczenia OC, im większa, tym wyższe będą stawki ubezpieczenia. Jeśli dodatkowo jest to pierwsza polisa młodego kierowcy, to koszty będą bardzo wysokie. 

 

Skrzynia biegów: manualna czy automatyczna?

 

Dla niedoświadczonego kierowcy lepszym wyborem będzie manualna skrzynia biegów. Co prawda automatyczna skrzynia biegów jest niemal bezobsługowa, ale właśnie pierwsze trasy oraz nabieranie wprawy i pewności siebie za kierownicą, to idealny moment na opanowanie obsługi skrzyni manualnej. Łatwiej później przesiąść się do samochodu z automatem, niż odwrotnie, dopiero uczyć się ręcznej obsługi skrzyni biegów.  

 

Poza tym automatyczna skrzynia biegów jest bardziej wrażliwa na awarie wskutek niewłaściwego użytkowania. Młodzi kierowcy często popełniają błędy, nerwowo zmieniają biegi, zbyt szybko zwiększają prędkość, a ruszanie cz hamowanie często nie należy do płynnych. Prowadzi to do szybszego zużycia skrzyni biegów, albo w skrajnych przypadkach do jej uszkodzenia. Naprawa konwertera, mechanizmu różnicowego, łożyska lub przekładni planetarnych w automatycznej skrzyni biegów jest sporym wydatkiem.

 

Więcej o skrzyniach biegów przeczytasz tutaj: Automatyczna czy manualna skrzynia biegów – co wybrać?

 

Wyposażenie samochodu

 

Wyposażenie pierwszego samochodu dla młodego kierowcy oczywiście powinno zawierać wszystkie niezbędne elementy, które zapewniają bezpieczeństwo i wygodę podróżowania. Samochód powinien być wyposażony przynajmniej w podstawowe systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS, kontrola trakcji czy poduszki powietrzne. Sprawna klimatyzacja również podnosi komfort jazdy niekiedy zestresowanego, niedoświadczonego kierowcy.

 

Najważniejsze jest, żeby pierwszy samochód był bez usterek, sprawny technicznie i z bezwypadkową historią. Na dodatkowe wyposażenie, gadżety czy udoskonalenia przyjdzie czas. Kiedy kierowca nabierze wprawy i pewności siebie za kierownicą, wtedy też pojawi się przestrzeń na obsługę różnych elektronicznych akcesoriów. 

 

Niezmiennie jednak, bez względu na to czy jest to pierwszy samochód, czy kolejny, zawsze warto mieć gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę,  kamizelkę odblaskową, kable rozruchowe czy linkę holowniczą, a także narzędzia do ewentualnej zmiany koła i oczywiście koło zapasowe. W sezonie zimowym nie można zapominać o miotełce do śniegu, skrobaczce do szyb oraz odmrażaczu do zamków. 

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

 

Każdy kierowca, wybierając pierwszy samochód, kieruje się własnymi preferencjami czy potrzebami, mierząc jednocześnie swoje możliwości finansowe. Niezależnie od tego, priorytetem pozostaje bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. 

Pierwszy samochód dla niedoświadczonego kierowcy powinien być zatem sprawny technicznie, z pewną historią pojazdu, kompletną dokumentacją i odpowiednim wyposażeniem.

 

Newsletter

Masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z naszej infolinii 24/7

LANG