Podejmując decyzję o zakupie samochodu, wielu kierowców bierze pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale również szacuje wszystkie koszty, jakie będzie ponosić przez cały okres jego eksploatacji. Tylko świadomy wybór jest gwarancją zadowolenia z użytkowania nabytego pojazdu. Sprawdźmy zatem, co wpływa na koszty utrzymania samochodu.
Koszty eksploatacji samochodów różnią się od siebie w zależności od modelu, wielkości spalania, liczby pokonywanych kilometrów, stażu kierowcy i wielu innych czynników. Sprawdźmy więc na co zwrócić uwagę, żeby oszacować koszty utrzymania samochodu.
Jeśli nabywca nie dysponuje odpowiednią kwotą na zakup nowego lub używanego samochodu za gotówkę, to zmuszony będzie zaciągnąć w banku kredyt na samochód. Mimo, że jest on bardziej korzystny od kredytu gotówkowego, to jednak raty kapitałowe będą powiększone o odsetki i prowizję.
Inną formą finansowania, dostępną również dla osób fizycznych jest leasing konsumencki, który łączy w sobie cechy kredytu i wynajmu. W tym przypadku wartość samochodu rozłożona jest na okres kilku lat, po upływie których użytkownik samochodu może dokonać jego wykupu lub zawrzeć nową umowę na inny pojazd, zgodnie z własnymi preferencjami. W obydwu tych przypadkach w roczny koszt utrzymania samochodu należy zaliczyć raty kredytu lub leasingu.
Więcej informacji o formach finansowania w AutoSearch znajdziesz tutaj: https://autosearch.pl/gwarancje-ubezpieczenia-i-finansowania-samochodow/
Spośród kosztów eksploatacyjnych największe to te, które są związane z codziennym użytkowaniem samochodu. Wybór silnika ma więc ogromne znaczenie, ale i on jest podyktowany potrzebami kierowcy, sposobem i częstotliwością podróżowania, trasami, jakie pokonuje czy oczekiwanymi osiągami. Wszystkie te parametry kształtują na danym poziomie roczne wydatki na auto.
O ile samochody z silnikiem diesla najbardziej ekonomiczne są na długich trasach, o tyle do jazdy po mieście lepiej sprawdzają się silniki benzynowe. Wprowadzenie na rynek samochodów elektrycznych, spowodowane dążeniem do redukcji emisji CO2, dało kierowcom jeszcze więcej możliwości w zakresie wyboru silnika i jego zasilania. Idealnym połączeniem jednostki spalinowej i elektrycznej jest hybryda, która zapewnia wysokie osiągi i umożliwia podróżowanie na dłuższych trasach.
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC jest wydatkiem obligatoryjnym dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, który wpływa na roczny koszt utrzymania samochodu. Wysokość składki OC nie jest taka sama dla każdego kierowcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczając wysokość składki, biorą pod uwagę wiek i doświadczenie właściciela, liczba lat za kierownicą, przysługujące kierowcy zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy, miejsce zamieszkania, stan cywilny, wiek i markę samochodu oraz pojemność silnika.
Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, kierowca może wykupić ubezpieczenia dobrowolne: AC, NNW lub ubezpieczenie Assistance. Roczne wydatki na auto uda się nieco zmniejszyć, jeśli polisa zostanie opłacona jednorazowo.
Coroczne sprawdzenie stanu technicznego samochodu również jest obowiązkowe, a pojazd, który takiego badania nie przejdzie nie może być dopuszczony do ruchu. Od wielu lat koszt badania technicznego utrzymuje się na tym samym poziomie, ponieważ jest to opłata regulowana administracyjnie.
Koszt przeglądu będzie znacznie wyższy jeśli samochód posiada instalację gazową. Homologacja instalacji wykonywana raz na 10 lat lub wymiana butli na nową może zwiększyć koszty eksploatacji samochodu nawet o kilkaset złotych.
Dokonując szacowania, ile kosztuje utrzymanie samochodu nie można pominąć wydatków wynikających z bieżącej eksploatacji pojazdu, takich jak: wymiana filtrów, płynów i oleju, wymiana opon, wymiana klocków hamulcowych czy tarcz hamulcowych, nabicie lub odgrzybienie klimatyzacji, a także skorzystanie z usług detailingu samochodowego.
Nie znalazłeś tego, czego szukałeś? Zostaw nam swój e-mail, a pomożemy Ci znaleźć idealne auto.